Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Praha jako město budoucnosti. Má první parkourové hřiště z 3D tiskárny na světě

Ilustrační foto: Pixabay

Hřiště na parkour vytvořené díky 3D tisku, moderní mateřská škola i speciální záchranářský vůz. To jsou pražské novinky, díky kterým česká metropole nejen drží krok s dobou, ale navíc nabídne výjimečné služby svým občanům.

Světový unikát na Praze 11

Už měsíc mohou (nejen) občané Prahy využívat jeden zajímavý unikát. Na Praze 11 totiž vzniklo parkourové hřiště, jehož prvky vytiskla 3D tiskárna. Moderní sportovní disciplínu zaměřenou na rozvoj pohybových dovedností zde mohou volně trénovat zájemci od 10 let (do 15 let v doprovodu dospělého). „K tréninku parkouru stačí pouze zajímavé prostředí, které podněcuje ke kreativnímu fyzicky a psychicky náročnému pohybu. V tomto projektu jsme spojili moderní sportovní disciplínu s moderní technologií výstavby 3D tiskem betonem. Díky tomu vznikly unikátní organické tvary a rozložení hřiště,“ říká autor návrhu hřiště a parkourista Daniel Samek.

Hřiště je první svého druhu na světě. Foto: Praha 11

Hřiště má hned řadu výhod – absentují v něm ostré hrany a dopadové plochy jsou velmi měkké, což přispívá k velmi vysoké bezpečnosti. Je navrženo tak, aby vedle parkouru mohlo sloužit i pro obecný pohybový rozvoj – lze na něm trénovat lezení, šplh nebo posilování s vlastním tělem. Hřiště je společným dílem městské části, Stavební spořitelny České spořitelny a společnosti 3Deposition.

Školka budoucnosti

Moderní mateřská škola brzy vyroste na Praze 3. Z 39 architektonických návrhů vzešel jako vítězný ten od týmu architektky Radky Kurčíkové. „Všechny třídy výhodně orientujeme vůči jihovýchodnímu slunci a zároveň intimnímu výhledu do celého prostoru zahrady, lemované po obvodu vzrostlými stromy, které ji přirozeně oddělují od okolního města. Prostorné terasy propojují interiér se zahradou, umožňují venkovní výuku a setkávání dětí z vedlejších tříd. Směrem do ulice je výraz školky civilní a symetrická severní fasáda jasně definuje vstup,“ popsala návrh Kurčíková.

Vizualizace chystané mateřské školy v centru Prahy. Foto: Praha 3

Porota tvořená nezávislými architekty a zástupci městské části na návrhu ocenila zachování velké zahrady i přístupy na ni, světelný komfort ve třídách a vhodné umístění budovy vůči pozemku. Nová školka nahradí stávající uzavřenou budovu, která začala loni vykazovat fatální poruchy ve statice.

Záchranáři s novou sanitkou

Novinku ve svém vozovém parku přivítali i pražští záchranáři. „Neustále rozvíjíme naše kompetence a vybavení, abychom byli připraveni na všechny potenciální hrozby. Nový sanitní vůz ještě rozšiřuje naši schopnost poskytovat péči pacientům při mimořádných událostech a zároveň zvyšuje ochranu zasahujících zdravotníků,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy Petr Kolouch.

Zvenčí je nová sanitka k nerozeznání od běžné. Foto: Zdraotnická záchranná služba hl. m. Prahy

Nový vůz se na první pohled neliší od běžných sanitek, výjimečný je ovšem svými funkcemi – lze ho totiž hermeticky zcela izolovat od okolí. Díky tomu je možné chránit okolí sanitky před tím, co je uvnitř ní, a stejně tak i naopak. Speciální vůz bude zasahovat u mimořádných událostí, kde bude hrozit kontakt s nebezpečnými látkami, anebo k ošetřování a transportu pacientů s vysoce nakažlivými infekcemi, jako je ebola nebo SARS.

Zdroj: prazskadrbna.cz, feedit.cz, praha3.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

V Česku se plodí o sto šest. Sady lákají na samosběr

Pilulka 3 v 1 snižuje riziko úmrtí na kardiovaskulární onemocnění

Oprava díry v ozonové vrstvě byla úspěšná. Jak se z toho můžeme poučit do budoucna?

Zapomenuté poklady: podivné věci, které lidé zanechávají v knihách v knihovně

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…