Vidět sklenici z poloviny plnou, nikoliv prázdnou, se ukazuje být užitečnou výbavou do života, zvlášť pak ve vyšším věku. Opakující se negativní myšlení je totiž podle vědců z University College London přímo spjaté se vznikem Alzheimerovy choroby.
Vědci na základě svých zjištění navrhují, aby bylo chronické negativní myšlení zařazeno mezi rizikové faktory demence. „Věříme, že naše závěry mohou být použity pro vývoj strategií na snížení rizika demence tím, že lidem pomůžeme eliminovat jejich negativní vzorce myšlení,“ uvedla hlavní autorka studie Natalie Marchant. Možné cesty vidí v meditaci nebo principu mindfulness.
Výzkum probíhal na vzorku 360 respondentů starších 55 let. Hodnotily se jejich kognitivní funkce, měřila se paměť i pozornost, vedle toho lidé odpovídali na otázky spjaté s jejich negativními zkušenostmi.
Prokázalo se, že ti, kteří vykazovali větší míru negativního myšlení, současně zaznamenali pokles paměti a kognitivních funkcí, což patří k raným příznakům demence. Naopak tam, kde tolik negativních myšlenek neproudilo, zůstaly hodnoty v normálu. Vědci zdůrazňují, že zjištění nelze aplikovat na krátkodobé nebo příležitostné negativní myšlení, na něj se takováto rizika nevztahují.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život
Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…