Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Potřebujete chvíli klidu? Toto jsou nejtišší místa na světě

Ilustrační foto: Freepik

Blahodárný klid se s rostoucí populací a rozsáhlými zástavbami stává nedostatkovým zbožím. Inspirujte se výběrem nejtišších míst, která lze na Zemi najít.

Nejen jedno z nejbohatších a nejdražších, ale také vůbec nejtišší z velkých měst na světě. Takový je Curych, hlavní město Švýcarska, ve kterém je podle Světové zdravotnické organizace v porovnání s ostatními zkoumanými městy nejméně hluku. Naopak nejvyšší míru hlukového znečištění vědci naměřili v čínském Guangzhou.

Přírodní oázou naprostého klidu je pak nejtišší místo v Americe, které leží ve Washingtonu. V tamním Olympijském národním parku se nachází velké pásmo jehličnatých lesů, skrze které nevede žádná silnice, a dokonce nad ním nelétají ani letadla. Uprostřed je ukrytý One square inch of scilence, tedy jeden čtverečný palec ticha. Absolutní klid zde symbolizuje malý červený kámen.

Na americkém kontinentě byl před několika lety vyhlášen také první tichý park na světě. Nachází se uvnitř amazonského deštného pralesa podél řeky Zabalo v Ekvádoru. Nejsou zde žádné cesty, budovy ani elektrické vedení.

Ticho však můžeme hledat i na zdánlivě rušných místech, jako jsou silnice. Příkladem je třeba cesta v Dubových horách na Islandu, která je veřejnosti přístupná pouze v určitém období v roce. Ve zbylých měsících je zde doslova ticho po pěšině. Podobná cesta je pak k nalezení také v Norsku, kde přes jednotlivé ostrovy vede Atlantic ocean road.

Atlantic Ocean Road. Foto: Depositphotos

V místech, kde je hluk všudypřítomný, lze najít chvíli naprostého ticha alespoň v uměle vytvořených prostorách. Příkladem mohou být kláštery, ale třeba také anechoická komora, kterou v jedné ze svých washingtonských budov vybudovala firma Microsoft. Slouží k testování produktů a tvoří jí šest stěn, které jsou odpruženy od okolních staveb. Díky tomu je komora maximálně izolovaná od ostatních zvuků světa.

Zdroj: Tiché zprávy

Související články

Zaručeně zlepší den

V Americe mohou nově gayové a bisexuálové darovat krev

Gaming Heroes zapojují do herního vývoje handicapované. Nevýhodu proměňují v superschopnost

Nebojte se náročných rozhovorů a řada dalších podzimních (nejen) psychologických webinářů

Milionářem může být téměř každý: Kudy vede cesta k finanční nezávislosti?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Inspirace z knihovny: Utopia Avenue přináší příběh fiktivní kapely z 60. let

Jaké bylo mít hudební skupinu v 60. letech minulého století? Celosvětově uznávaný spisovatel David…