Roušky, respirátory, krytí popálenin i filtrace vody. Nanovlákenný materiál ArgeCure, který vyvinuli vědci z olomoucké Univerzity Palackého a univerzitního Vědeckotechnického parku, má mnohostranné využití. Kromě ničení virů či bakterií zabraňuje jejich množení a bojuje s kožními problémy, které mohou tyto patogeny způsobovat.
Jedinečnost materiálu tkví ve speciální technologii uchycení nanočástic stříbra, které zabraňují průchodu virů a bakterií. „Stříbro musí být navázané pevnými chemickými vazbami tak, aby se jednotlivé nanočástice z materiálu neuvolňovaly a nekončily například v plicích. Nanočástice je nutné kovalentně ukotvit a jejich velikost by se měla pohybovat v rozmezí deseti až padesáti nanometrů,“ uvedla vědkyně Jana Soukupová z olomoucké univerzity.
Vývoj materiálu začal v polovině loňského roku a nyní je téměř hotov. Zbývá už jen tříměsíční fáze testování, během které jej budou vědci přizpůsobovat konkrétnímu použití. Kromě výroby roušek a respirátorů může být materiál v budoucnu využíván také pro filtrování vody. Pyšní se například účinností 99,68 procent vůči bakterii zlatý stafylokok.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem
Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…