Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Poslouží při výrobě roušek i filtraci vody. Nový materiál českých vědců si poradí s viry a bakteriemi

Foto: Univerzita Palackého v Olomouci

Roušky, respirátory, krytí popálenin i filtrace vody. Nanovlákenný materiál ArgeCure, který vyvinuli vědci z olomoucké Univerzity Palackého a univerzitního Vědeckotechnického parku, má mnohostranné využití. Kromě ničení virů či bakterií zabraňuje jejich množení a bojuje s kožními problémy, které mohou tyto patogeny způsobovat.  

Jedinečnost materiálu tkví ve speciální technologii uchycení nanočástic stříbra, které zabraňují průchodu virů a bakterií. „Stříbro musí být navázané pevnými chemickými vazbami tak, aby se jednotlivé nanočástice z materiálu neuvolňovaly a nekončily například v plicích. Nanočástice je nutné kovalentně ukotvit a jejich velikost by se měla pohybovat v rozmezí deseti až padesáti nanometrů,“ uvedla vědkyně Jana Soukupová z olomoucké univerzity.

Vývoj materiálu začal v polovině loňského roku a nyní je téměř hotov. Zbývá už jen tříměsíční fáze testování, během které jej budou vědci přizpůsobovat konkrétnímu použití. Kromě výroby roušek a respirátorů může být materiál v budoucnu využíván také pro filtrování vody. Pyšní se například účinností 99,68 procent vůči bakterii zlatý stafylokok.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Vykouzlete si doma francouzskou atmosféru. Postavte si metr a půl vysokou Eiffelovu věž z kostek

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…