Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pomoc z Univerzity Palackého: právní rady online i nárůst e-zdrojů

Zdroj fotografií: UPOL

České univerzity jsou důležitým článkem v pomoci během současné doby koronavirové. Vyvíjejí důležité technologie, jejich studenti dobrovolničí v nemocnicích i při hlídání dětí nebo poskytují rady rodičům, jak zvládnout s dětmi domácí výuku. Jak pomáhají konkrétně na Univerzitě Palackého v Olomouci?

Olomoucká univerzita rozhodně nenechává své studenty ve štychu. Myslí na všechny, kteří nadále potřebují studovat nebo pracovat na svých závěrečných pracích. Zdejší knihovna je sice zavřená, funguje ale v maximální možné míře online. „Hvězdou na našem nebi jsou nyní elektronické informační zdroje, kde knihovnice pracují daleko víc než na plné obrátky. Právě pro tyto zdroje jsme zřídili i poradní telefonickou horkou linku, začínáme s webináři,“ uvedla ředitelka knihovny Helena Sedláčková. Pracovníci navíc nově sjednali přístupy i do dalších databází.

Pomoc z univerzity míří ale také ven. Například ta právní, kterou skrze studentskou online poradnu nabízí Právnická fakulta. Obrátit se na ni může kdokoliv, kdo potřebuje radu v jakékoliv právní záležitosti. „Umíme poradit v podstatě ve všech odvětvích práva. Vzhledem k současné výjimečné situaci předpokládáme, že bude hojně poptávané například pracovní právo a právo sociálního zabezpečení,“ vysvětluje za poradnu Lucia Madleňáková. Klientům v poradně pomáhají studenti práv pod dohledem pedagogů či advokátů.

Za zmínku stojí i iniciativa zdejší Pedagogické fakulty, která poskytla inspiraci mimo jiné pro výuku výtvarné výchovy, jíž mohou využít rodiče i učitelé. Pracovní listy s výtvarnými aktivitami na doma jsou dostupné online.

Související články

Zaručeně zlepší den

Kaufland válí. Patří mezi nejlepší obchodníky v udržitelnosti

Ostravští lékaři objevili způsob, jak pomoci s bojem proti rakovině kostní dřeně

Darujte stolici. Centrální banka vznikne v Česku

Brit uběhl v roce 2022 každý den maraton a výtěžek věnoval na pomoc lidem s rakovinou

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…