Pomoc z Univerzity Palackého: právní rady online i nárůst e-zdrojů

Zdroj fotografií: UPOL

České univerzity jsou důležitým článkem v pomoci během současné doby koronavirové. Vyvíjejí důležité technologie, jejich studenti dobrovolničí v nemocnicích i při hlídání dětí nebo poskytují rady rodičům, jak zvládnout s dětmi domácí výuku. Jak pomáhají konkrétně na Univerzitě Palackého v Olomouci?

Olomoucká univerzita rozhodně nenechává své studenty ve štychu. Myslí na všechny, kteří nadále potřebují studovat nebo pracovat na svých závěrečných pracích. Zdejší knihovna je sice zavřená, funguje ale v maximální možné míře online. „Hvězdou na našem nebi jsou nyní elektronické informační zdroje, kde knihovnice pracují daleko víc než na plné obrátky. Právě pro tyto zdroje jsme zřídili i poradní telefonickou horkou linku, začínáme s webináři,“ uvedla ředitelka knihovny Helena Sedláčková. Pracovníci navíc nově sjednali přístupy i do dalších databází.

Pomoc z univerzity míří ale také ven. Například ta právní, kterou skrze studentskou online poradnu nabízí Právnická fakulta. Obrátit se na ni může kdokoliv, kdo potřebuje radu v jakékoliv právní záležitosti. „Umíme poradit v podstatě ve všech odvětvích práva. Vzhledem k současné výjimečné situaci předpokládáme, že bude hojně poptávané například pracovní právo a právo sociálního zabezpečení,“ vysvětluje za poradnu Lucia Madleňáková. Klientům v poradně pomáhají studenti práv pod dohledem pedagogů či advokátů.

Za zmínku stojí i iniciativa zdejší Pedagogické fakulty, která poskytla inspiraci mimo jiné pro výuku výtvarné výchovy, jíž mohou využít rodiče i učitelé. Pracovní listy s výtvarnými aktivitami na doma jsou dostupné online.

Související články

Zaručeně zlepší den

Potěšení bez výčitek. První český supermarket nabízí fairtradové květiny

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Konec jednorázových obalů na jídlo z restaurací. Český projekt přináší skvělou alternativu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.