Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pokreslený sešit je lékem na smutná srdce ukrajinských dětí

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Hlavní příval informací týkajících se Ukrajiny již polevil, my na ni však nezapomínáme. Navzdory hrůzám, které se s válkou pojí, je zde stále přítomná spousta dobra, na které se v našem článku opět zaměříme.

Dobroty pro uprchlíky ve Lvově

Jak řekl Jan Palach: „člověk musí bojovat proti zlu, na které právě stačí“. Ukrajinský šéfkuchař Ievgen Klopotěnko, který vyhrál soutěž MasterChef, se tím řídí. Nebojuje proti Rusům s puškou v ruce, ale pomocí kuchařského nože. V březnu otevřel ve městě Lvov restauraci Inšni, což v ukrajinštině znamená Jiní.

Nabízí v ní nejen klasické menu, ale i pokrmy zdarma pro každého, kdo prchá ze svého domova v jiných částech Ukrajiny a míří do Polska. „Mým cílem a životním posláním je živit lidi,“ uvedl Klopotěnko pro Reuters. Už dříve vzbudil nelibost Rusů, když se zasadil o zařazení ukrajinského boršče na seznam světového dědictví UNESCO.

Ilustrační foto: Pixabay

Pokreslený sešit pomůže dětem z Ukrajiny v integraci

Pro děti může být náhlá změna prostředí a s tím i všeho, co doposud znaly, velmi stresující. Odborníci z Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci se proto rozhodli vytvořit speciální sešit v ukrajinštině, takzvaný Pokreslený sešit. Děti do něj mohou zaznamenávat své pocity a myšlenky. „Lze do něj kreslit nebo psát o radostech nebo obavách, o tom, co máme rádi, či o tom, co nám třeba dělá starost. Náměty vedou děti k tomu, aby se zajímaly o svět okolo a aby vyjadřovaly své emoce. Nabízíme jim možnost zastavit se, zamyslet se, vyjádřit, co se jim honí hlavou, a uplatnit svou představivost. Tajně doufáme, že náš sešit nebude nakonec jen pokreslený, ale také léčivý. A to se může hodit úplně každému,“ uvedla proděkanka Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Petra Šobáňová.

Pokreslený sešit vznikl i díky spolupráci s psychologickou konzultantkou Irenou Plevovou, podle níž má umělecká tvorba schopnost reflektovat vnitřní svět dětí a poskytuje informace o jejich způsobu vnímání objektivní reality. Nová didaktická pomůcka je cílená především na děti předškolního a mladšího školního věku, inspirovat může i dospívající.

Foto: Univerzita Palackého v Olomouci

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Aktuálně a Univerzita Palackého v Olomouci

Související články

Zaručeně zlepší den

Práce z domova jako právo. Kdo si ji nyní bude moci nárokovat?

Miliardáři mění svět. Americký horolezec podpořil boj proti změnám klimatu

Čichací auto zvládá změřit množství emisí za jízdy. Jak to funguje?

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…