Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podmořský svět ukrývá nepoznané krásy, třeba opeřenou hvězdici – lilijici

Neuvěřitelná zvířata oceánu. Foto: Depositphotos

Na první pohled byste si možná řekli, že jde spíš o rostlinu, její rozvětvené přívěsky vyrůstají z jednoho místa skoro jako u kapradiny. Jenže pak najednou začnou plavat. Server Ocean Conservancy uvádí, že lilijice patři mezi ostnokožce společně s mořskými hvězdicemi, ježky nebo okurkami. Jejich pohyb v oceánu je uhrančivý.

Ostnokožci jsou bezobratlí živočichové, kteří se vyskytují pouze v oceánech a jsou známí svou pětibodovou radiální symetrií a jedinečným vodním cévním systémem. Poprvé se ve fosilním záznamu objevily asi 300 milionů let před dinosaury v období středního kambria.

Lilijice patří do skupiny crinoidů. Toto označení pochází z řeckého slova krinon, což znamená lilie. To proto, že jejich stavba obecně připomíná stavbu květu: mají rozvětvené přívěsky a přichycují se k povrchu. Svá péřová ramena používají k zachycování planktonu a dalších drobných kousků potravy, které kolem nich proplouvají. A pokud o rameno přijdou kvůli predátorům, mohou si ho nechat znovu narůst, podobně jako mořské hvězdice.

Mají několik možností, jak se pohybovat po mořském dně. Na krátké vzdálenosti používají drobné nohaté přívěsky zvané cirri, kterými se pohybují podél substrátu. Pomocí cirri také zachycují částečky potravy, na které cestou narazí. Na větší vzdálenosti plavou díky opeřeným pažím. Tento pohyb je naprosto hypnotizující.

Související články

Zaručeně zlepší den

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Ministerstvo životního prostředí představilo pravidla pro zálohování PET lahví a plechovek, platit budou od roku 2025

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Kam za nejlepší pizzou v Evropě?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…