Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podmořský svět ukrývá nepoznané krásy, třeba opeřenou hvězdici – lilijici

Neuvěřitelná zvířata oceánu. Foto: Depositphotos

Na první pohled byste si možná řekli, že jde spíš o rostlinu, její rozvětvené přívěsky vyrůstají z jednoho místa skoro jako u kapradiny. Jenže pak najednou začnou plavat. Server Ocean Conservancy uvádí, že lilijice patři mezi ostnokožce společně s mořskými hvězdicemi, ježky nebo okurkami. Jejich pohyb v oceánu je uhrančivý.

Ostnokožci jsou bezobratlí živočichové, kteří se vyskytují pouze v oceánech a jsou známí svou pětibodovou radiální symetrií a jedinečným vodním cévním systémem. Poprvé se ve fosilním záznamu objevily asi 300 milionů let před dinosaury v období středního kambria.

Lilijice patří do skupiny crinoidů. Toto označení pochází z řeckého slova krinon, což znamená lilie. To proto, že jejich stavba obecně připomíná stavbu květu: mají rozvětvené přívěsky a přichycují se k povrchu. Svá péřová ramena používají k zachycování planktonu a dalších drobných kousků potravy, které kolem nich proplouvají. A pokud o rameno přijdou kvůli predátorům, mohou si ho nechat znovu narůst, podobně jako mořské hvězdice.

Mají několik možností, jak se pohybovat po mořském dně. Na krátké vzdálenosti používají drobné nohaté přívěsky zvané cirri, kterými se pohybují podél substrátu. Pomocí cirri také zachycují částečky potravy, na které cestou narazí. Na větší vzdálenosti plavou díky opeřeným pažím. Tento pohyb je naprosto hypnotizující.

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Nový druh ještěra vědci pojmenovali Iron Maiden

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Češi stále častěji pěstují vlastní zeleninu na zahrádkách

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…