Podle indexu kvality života je nejlépe v Praze a na jihovýchodě

Zdroj fotografie: freeimages.com/Vítězslav Válka

Praha má jako region nejvyšší kvalitu života v České republice. Česká metropole zaujala první místo před regionem Jihovýchod (Jihomoravský kraj a Kraj Vysočina) a regionem Jihozápad (Jihočeský a Plzeňský kraj). V porovnání s dalšími evropskými regiony je zmíněná trojice v indexu společenského rozvoje na průměru. Na chvostu žebříčku se objevil Ústecký a Karlovarský kraj.

Z českých regionů se v evropském hodnocení nejlépe umístila Praha (159. místo) a Jihovýchod (176. místo). „Jak Praha, tak i region Jihovýchod získaly nejlepší hodnocení za skvělé příležitosti v oblasti základního a vysokoškolského vzdělávání,“ uvedl k výsledkům Josef Kotrba ze společnosti Deloitte. Žebříček podle očekávání opanovaly státy Skandinávie, jakými jsou Finsko, Dánsko a Švédsko.

Z hodnocení je však patrné, že bohaté regiony nemusí být nutně ty s nejvyšší kvalitou života. Například Londýn, který je nejbohatším regionem Evropy, se umístil až na 81. místě a předčilo jej dokonce severovýchodní Skotsko či Severní Irsko. Index společenského rozvoje funguje jako doplnění HDP a ostatních ekonomických měřítek za účelem podat ucelenější obraz o celkové produktivitě státu.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek