Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Podél řek i kolejí. Poznejte nejkrásnější zelené stezky Evropy

2 minuty radosti
Radrevier. ruhr. Foto: The European Greenways Association

Slouží k rekreaci, sportu i dopravě a nejčastěji je najdeme kolem vodních toků nebo zrušených železničních kolejí. Řeč je o greenways neboli zelených stezkách, které lze najít v mnoha zemích po celém světě. Ty nejlepší evropské zelené stezky ocenila porota na již desátém ročníku evropských cen Greenways.

Letošní ocenění udělili pořadatelé celkem ve třech kategoriích. Nejlepší technické řešení měla z přihlášených projektů 53 kilometrů dlouhá drážní stezka z belgického Lutychu do německých Cách. Cesta vede po trase RAVeL, lignes 38/39 a vznikla přeměnou dvou nepoužívaných železničních tratí.

Z Lutychu do Cách. Foto: The European Greenways Association

První místo za příkladnou iniciativu obsadila společná propagace skotských greenways. Díky úspěšnému využití místní pobřežní trasy zde vznikly stezky, jež jsou přívětivé pro chůzi i jízdu na kole.

O cenu nazvanou Evropský rok železnic se ucházela také česká Mostní stezka, jež vede po 56 kilometrů dlouhé bývalé železnici z Aše do Wunsiedlu a Selbu. Porotu však nakonec nejvíce zaujal projekt nazvaný stanice Racour. Bývalá nádražní budova v belgickém městě byla přeměněna na turistickou ubytovnu a spojuje tak zelenou stezku, kulturní dědictví železniční dopravy i cestovní ruch.

Stanice Racour. Foto: The European Greenways Association

Zdroj: EnviWeb, aevv-egwa.org

Související články

Zaručeně zlepší den

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

NASA je o krok blíže k nalezení starověkého mikrobiálního života na Marsu

Dovolte si dovolenou. Jak cestovat s málo penězi, ale velkými zážitky?

Jak být produktivnější a ulevit si od stresu? Vyzkoušejte hlubokou práci

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…