Slouží k rekreaci, sportu i dopravě a nejčastěji je najdeme kolem vodních toků nebo zrušených železničních kolejí. Řeč je o greenways neboli zelených stezkách, které lze najít v mnoha zemích po celém světě. Ty nejlepší evropské zelené stezky ocenila porota na již desátém ročníku evropských cen Greenways.
Letošní ocenění udělili pořadatelé celkem ve třech kategoriích. Nejlepší technické řešení měla z přihlášených projektů 53 kilometrů dlouhá drážní stezka z belgického Lutychu do německých Cách. Cesta vede po trase RAVeL, lignes 38/39 a vznikla přeměnou dvou nepoužívaných železničních tratí.
První místo za příkladnou iniciativu obsadila společná propagace skotských greenways. Díky úspěšnému využití místní pobřežní trasy zde vznikly stezky, jež jsou přívětivé pro chůzi i jízdu na kole.
O cenu nazvanou Evropský rok železnic se ucházela také česká Mostní stezka, jež vede po 56 kilometrů dlouhé bývalé železnici z Aše do Wunsiedlu a Selbu. Porotu však nakonec nejvíce zaujal projekt nazvaný stanice Racour. Bývalá nádražní budova v belgickém městě byla přeměněna na turistickou ubytovnu a spojuje tak zelenou stezku, kulturní dědictví železniční dopravy i cestovní ruch.
Zdroj: EnviWeb, aevv-egwa.org
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti
Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…