Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pletením proti nemocem. Jaké zdravotní benefity nám přinášejí drobné ruční práce?

Ilustrační foto: Freepik

Šití, pletení a háčkování přináší radost, pozitivní myšlení a funguje jako prevence proti neurodegenerativním onemocněním. Tyto ruční práce jsou typicky spojované se stářím, mohou však být přínosné v kterémkoliv věku, od dětství až po dospělost.

Tím, že této rukodělné činnosti učíme děti a vnoučata a předáváme tradici dále, učíme děti tvůrčímu zaujetí, smysluplné činnosti a trpělivosti. Kromě procvičování jemné motoriky horních končetin slouží kreativní činnost k relaxaci, procvičování paměti a k pocitu užitečnosti,“ uvedla internistka Kateřina Cajthamlová.

Koncentrace na ruční práce nám přináší také uvolnění a radost. Můžeme při nich vypnout hlavu a výsledek je vidět, což ocení především lidé, kteří se zabývají profesemi náročnými na mentální výkon. „Druhotně přináší pletení radost i díky možnosti obdarovat vlastnoručním výrobkem své blízké. A to včetně chvil, kdy při tvorbě vzpomínáme na někoho milého, a rozvíjíme tak pozitivní myšlení,“ doplnila psychoterapeutka Lenka Havlíčková.

Ilustrační foto: Pexels

Ve vyšším věku pak pletení a háčkování přispívá k tréninku jemné motoriky a vědomí vlastní užitečnosti. Učení se novým věcem je navíc účinnou zbraní proti ubývání mentálních schopností spojeným se stárnutím. „Pletení je pro seniorky také nástroj pro socializaci a poskytuje jim psychickou podporu. Mohou se realizovat z domova nebo se setkávat s ostatními pletařkami či s mladými zájemci o pletení například v našem centru Elpida, ve kterém se snažíme podporovat aktivní stárnutí,“ uvedla vedoucí projektu Ponožky od babičky Broňa Hiliová.

Autorský článek Venduly Čermákové

Související články

Zaručeně zlepší den

Hrušeň hnilička si získala srdce Čechů. Zvítězila v národní anketě Strom roku

Vědci vytvářejí nanodiamanty z plastových láhví

Návaly horka už nemusí být pro ženy v menopauze strašákem. Na trhu je prádlo, které pomůže

V Česku se plodí o sto šest. Sady lákají na samosběr

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …