Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Plastovým pěnovým obalům na jídlo v New Yorku odzvonilo

Zdroj fotografií: Pexels; Twitter NYC zerowaste

Jídlo s sebou? Klidně. Do plastového pěnového obalu na jedno použití ale nikoliv. To je nová realita v New Yorku, kde počínaje novým rokem platí zákaz prodeje potravin v právě výše zmíněných obalech.

Nařízení míří na tzv. expandovaný pěnový polystyren, z nějž se vyrábějí běžné obaly na jídlo či kelímky na horké nápoje. Používá se také jako výplň do balíků. V New Yorku není tento materiál recyklovatelný, a tak je nejen pro životní prostředí velkou zátěží. Nyní by měl být nahrazen papírovou, hliníkovou či kompostovatelnou alternativou, provozovatelé jsou navíc vyzýváni, aby se snažili využívat opakovaně použitelné či vratné nádobí.

Zákazu předcházely kroky menších skupin, které materiál přestaly používat už dříve. Nyní mají restaurace, obchody i další subjekty půl roku na to, aby se zbavily stávajících obalových zásob, poté už mohou být za vydání zakázaného obalu potrestáni pokutou. Drobní podnikatelé s nízkými tržbami mohou požádat o výjimku.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.