Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pestré jídelny: Nesehnutí spustilo kampaň za inovaci školního stravování

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Depositphotos

Základ zdravého stravování si vytváříme od útlého věku. U nejmenších dětí je ovlivňování jídelníčku poměrně jednoduché. Co ale s dětmi, které se stravují ve zkostnatělých školních jídelnách proslulých svým nepestrým jídelníčkem? Změnit obsah talířů nabízených školními kuchyněmi se v rámci kampaně Pestré jídelny pokouší Nesehnutí.

Rozvařené špagety, univerzální hnědá omáčka a nevábná vůně… připomíná vám to obědovou pauzu během školních let? Nesehnutí proto spustilo kampaň za inovaci školního stravování: „Školní strava neodpovídá aktuálním doporučením, chybí více zeleniny, ovoce i luštěnin. Spotřební koš stanovující povinné množství některých potravin v jídlech navíc ještě komplikuje práci jídelnám, které se samy snaží o změnu k lepšímu,” vysvětlila koordinátorka kampaně Pestré jídelny Anna Neumannová.

Ilustrační foto: Pixabay

Cílem kampaně je změna vyhlášky o školním stravování. Postavena je přitom na třech hlavních bodech, a to na nahrazení zastaralého systému spotřebního koše pestrou stravou, zvýšení počtu rostlinných jídel v jídelníčku a vyjití vstříc lidem s dietetickými potřebami. Poslední bod myslí také například na vegetariány.

Kampaň se inspirovala pozitivními příklady ze zahraničních jídelen, zejména v Rakousku a Německu. Výsledkem by mělo být kromě chutnějších pokrmů méně vyhozeného jídla nebo snížení nadváhy dětí. Počítá se také se vzděláváním zaměstnanců školních jídelen, navýšením jejich platu a vznikem databáze nutričně vyvážených receptů.

Zdroj: Nesehnutí

Související články

Zaručeně zlepší den

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Čtyřdenní pracovní týden: Které země jej přijaly a jaké mají výsledky?

Největší kosmický festival v tuzemsku Czech Space Week je zpět. Odstartuje 28. listopadu a přinese opět řadu novinek

Jak podpořit mikrobiom bez probiotik? Pomohou rajčata

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…