Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Pěstování vlasových folikul jako naděje pro léčbu alopecie

O vlasy dnes nepřicházejí pouze muži. Foto: Freepik

Plešatost postihuje více a více lidí. Nemyslete si, že jde jen o ubývání vlasů s přibývajícím věkem. Někdo přijde o vlasy v dětství a už mu nikdy nenarostou. Japonští vědci proto přicházejí s přelomovým objevem, který přináší naději pro všechny s alopecií, upozorňuje server 100+1 zajímavost.

Tým odborníků z Jokohamské univerzity zatím pěstování vlasových folikul testoval pouze na myších. I přesto se jim ale podařilo vypěstoval organoidy, tedy zmenšené, ale funkční verze orgánů (vlasových folikul), které implantovali myším bez chlupů, u kterých se uchytily a normálně fungovaly. Vlasový folikul tvoří vlasová cibulka a dvě vlasové pochvy a vytváří chlupy u člověka i zvířat, u lidí taktéž vlasy.

Z pokusů na myších se vědci chtějí brzy přesunout rovnou k lidem. Nebudou ovšem používat buňky z embryí, ale od dospělých dárců. Ty pak pomocí reverzního inženýrství upraví na kmenové buňky, ze kterých by měly vyrůst nové vlasy a chlupy. Jejich výzkum by měl pomoci i v léčbě dalších kožních onemocnění.

Při různých druzích alopecie dochází k úplnému nebo částečnému odumření vlasových folikul, proto by byl takový objev opravdu revoluční. Nejznámějším projevem plešatosti je androgenní alopecie, která je dědičná a postihuje více muže. Jde o ústup vlasové linie a celkové řídnutí vlasů. Další je alopecie areata, kdy vám vypadávají menší kolečka vlasů a opětovně zarůstají, existuje i alopecie totalis – vlasy vypadají kompletně pouze na hlavě, a alopecie universalis, kdy dochází k celkové ztrátě vlasů a chlupů po těle a většinou se zatím nedaří růst obnovit. Jsou i další druhy alopecie, které se ale nevyskytují tak často.

Alopecie je autoimunitní onemocnění. Ke ztrátě vlasů dochází kvůli přidruženým onemocněním či jiným zásahům do těla (očkování, operace) nebo vlivem stresu. Konkrétní příčina u většiny pacientů zatím není dohledatelná.

Zdroj: 100+1 zahraniční zajímavost, Science Advances

Související články

Zaručeně zlepší den

Británie chce létat taxíkem a doručovat poštu pomocí dronů

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Lidé s odlišnostmi se chtějí cítit „normálně“

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…