Pacientům s chronickou bolestí může ulevit stimulátor míchy

Zdroj fotografie: Pexels

Zbavit se silných léků a opioidů proti bolestem pomáhá pacientům neurostimulátor s elektrodami zavedenými do páteře. Díky stimulaci míchy dokáže pacientům od chronických bolestí ulevit, podle klinických studií utlumí bolesti průměrně o polovinu. Stimulátor pomohl už asi dvou stům nemocných.

„Neurostimulace je účinnou metodou, která se používá nejčastěji po opakovaných operacích páteře, kdy předchozí terapie a podávání léků, včetně opiátů, analgetik a antidepresiv, nevedlo k dostatečné úlevě od bolesti,“ vysvětlil primář Centra pro léčení a výzkum bolestivých stavů 2. LF UK a Fakultní nemocnice v Motole Jiří Kozák. Pacient se zavedeným neurostimulátorem může ve chvíli, kdy bolest nastoupí, přístroj zapnout a díky výboji do příslušných nervů bolest změnit na méně nepříjemné brnění. Kozák dodal, že nejde o léčení příčiny bolesti, ale jen o její tišení. Je proto pacienta třeba dál sledovat, žádná další omezení ale nemá.

Nákladný neurostimulační přístroj je hrazen z veřejného zdravotního pojištění, lékaři proto pečlivě vybírají pacienty, kterým bude voperován. Vybírají většinou ty, kterým léčba léky nezabírá. Ideální je střední věk, dostatečná motivace a schopnost chápat, jak přístroj obsluhovat. V Česku ho může zavádět osm vybraných center. Podle Kozáka je výhodou také to, že v případě potřeby je možné přístroj znovu operačně vyjmout. Nejmodernější přístroj je jen o málo větší než padesátikoruna.

Zdroj: České noviny

Autor článku

Anna Silná