Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Otcovská dovolená nabírá na popularitě. Může prospět vztahům v rodině i pracovní spokojenosti

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Freepik

Mentální zdraví, vztah k dítěti i k partnerovi a pracovní spokojenost se v rodinách zlepšují díky umožnění otcovské dovolené. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu společnosti McKinsey.

Otcovskou dovolenou v současnosti nabízí celkem 90 zemí světa, a 4 z 10 firem dokonce poskytují svým zaměstnancům delší než zákonnou dobu placené dovolené. V Česku mohou muži ze zákona odejít do domácnosti na 14 dní, a to do šesti týdnů od narození dítěte. Naproti tomu ve skandinávských zemích dosahuje zákonná délka otcovské dovolené až jednoho roku.

Ilustrační foto: Freepik

Průzkum mezi muži, kteří dovolenou absolvovali, ukázal celou řadu benefitů. 90 % mužů zaznamenalo zlepšení vztahu s partnerkou, ke kterému dochází díky snížení zátěže kladené na matky a umožnění vyšší stability vztahu. Mimo jiné zlepšuje převzetí otěží otcem také mentální zdraví partnerek, které jsou pak méně náchylné k poporodním depresím. Delší otcovská dovolená navíc usnadňuje matkám dřívější nástup do práce či zachování kariéry a potažmo zlepšení finanční dynamiky v domácnosti.

Otcové dále mezi hlavními výhodami uváděli vytvoření citové vazby s potomkem, která přetrvává i po návratu do práce. Přes 80 % z nich se navíc po návratu cítilo v práci spokojenější. „Otcovská dovolená nepomáhá jen mentální pohodě zaměstnanců, ale i vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Otcové si více váží zaměstnavatelů, kteří je v jejich šťastných chvílích podporují, a mnoho z nich pak pro ně chce pracovat déle,“ uvedl Honza Klusoň z české firmy Welcome to the Jungle.

Zdroj: FEEDIT, McKinsey

Související články

Zaručeně zlepší den

Dočkáme se levnější vody? Češi snižují její spotřebu

Rekord: Astronomové objevili nejtěžší prvek, jaký byl kdy nalezen

Příčiny vážných dopravních nehod odhalí speciální aplikace

Bez trestu, z. s. pořádá v Praze již třetí pochod proti bagatelizaci domácího a sexualizovaného násilí

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…