Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Otcovská dovolená nabírá na popularitě. Může prospět vztahům v rodině i pracovní spokojenosti

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Freepik

Mentální zdraví, vztah k dítěti i k partnerovi a pracovní spokojenost se v rodinách zlepšují díky umožnění otcovské dovolené. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu společnosti McKinsey.

Otcovskou dovolenou v současnosti nabízí celkem 90 zemí světa, a 4 z 10 firem dokonce poskytují svým zaměstnancům delší než zákonnou dobu placené dovolené. V Česku mohou muži ze zákona odejít do domácnosti na 14 dní, a to do šesti týdnů od narození dítěte. Naproti tomu ve skandinávských zemích dosahuje zákonná délka otcovské dovolené až jednoho roku.

Ilustrační foto: Freepik

Průzkum mezi muži, kteří dovolenou absolvovali, ukázal celou řadu benefitů. 90 % mužů zaznamenalo zlepšení vztahu s partnerkou, ke kterému dochází díky snížení zátěže kladené na matky a umožnění vyšší stability vztahu. Mimo jiné zlepšuje převzetí otěží otcem také mentální zdraví partnerek, které jsou pak méně náchylné k poporodním depresím. Delší otcovská dovolená navíc usnadňuje matkám dřívější nástup do práce či zachování kariéry a potažmo zlepšení finanční dynamiky v domácnosti.

Otcové dále mezi hlavními výhodami uváděli vytvoření citové vazby s potomkem, která přetrvává i po návratu do práce. Přes 80 % z nich se navíc po návratu cítilo v práci spokojenější. „Otcovská dovolená nepomáhá jen mentální pohodě zaměstnanců, ale i vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Otcové si více váží zaměstnavatelů, kteří je v jejich šťastných chvílích podporují, a mnoho z nich pak pro ně chce pracovat déle,“ uvedl Honza Klusoň z české firmy Welcome to the Jungle.

Zdroj: FEEDIT, McKinsey

Související články

Zaručeně zlepší den

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Jak efektivně utlumit chronickou bolest? Vědci vyvíjejí nové léky

Horská pevnost v Iráku skrývala 2 000 let staré město Natounia

Plesiosauři žili také ve sladké vodě, potvrzuje objev v marocké Sahaře

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…