Ostravská MHD se zbavuje dieselových vozů a zavádí umělou inteligenci

Zdroj fotografie: commons.wikimedia.org

Ostravskou hromadnou dopravu čekají velké změny. Ředitelství Dopravního podniku Ostrava (DPO) chce odstranit dieselové autobusy a trolejbusy z ulic města. „Kromě tohoto kroku plánujeme také zavedení strojového učení a umělé inteligence v optimalizací výpravy a chceme se zbavit také papírových jízdenek,“ uvedl ředitel DPO Daniel Morys.

Postupné vyřazování dieselových vozidel by mělo v budoucnu pomoci zmírnit už tak nepříznivou smogovou situaci ve městě. Starší vozidla budou nahrazena moderními tramvajemi ze Švýcarska. DPO chce pořídit až čtyřicet nových tramvají, která budou mít wi-fi připojení a bude v nich možné použít i USB konektory. Do roku 2020 se pak chce zbavit všech dieselových vozů. Staré vozy budou kromě tramvají nahrazovány také autobusy na CNG plynový pohon.

Zásadní novinkou by ale mělo být postupné zavádění umělé inteligence a strojového učení. Ředitelství si od tohoto kroku slibuje zefektivnění provozu a optimalizaci vozového parku. „Ostrava má v tuto chvíli 260 tramvají, které stačí pro všechny linky. Chtěli bychom díky novému centrálnímu řídícímu systému lépe stanovovat směny a zjednodušit řídícím pracovníkům rozhodování, kam mají koho vyslat,“ dodal Morys. Dalším krokem by měl být dynamický jízdní řád, který pozná, kde je třeba posílit spoje.

Zdroj: ihned.cz

Autor článku