Opavská psychiatrie má jako první v republice denní stacionář

Zdroj fotografie: Psychiatrická nemocnice Opava

V Opavské psychiatrické nemocnici vznikl první denní stacionář pro pacienty s poškozením mozku v Česku. K poškození mozku dochází zpravidla kvůli demenci, po mozkové příhodě anebo také po úraze. Klienti si v novém stacionáři hradí pouze jídlo, zbytek platí pojišťovna. Přijímáni jsou všichni, kteří splňují zdravotní indikaci bez ohledu na věk.

Odborníci ve stacionáři připravili speciální program na procvičování paměti, pozornosti a prostorové orientace i za pomoci různých skupinových a individuálních terapií. „Klientům se zde líbí. První den dokonce ani nechtěli domů, když si pro ně příbuzní přišli. Přemlouvali je, aby tu mohli ještě chvilku zůstat,“ uvedla vedoucí sestra Gabriela Pokorná. Nový denní stacionář poskytuje služby patnácti pacientům a je otevřen od 6:30 do 16:30.

Kromě nemocnice v Opavě bude mít brzy stacionář psychiatrického oddělení i Ostravská fakultní nemocnice. Měl by pacientům pomáhat ve finální fázi léčby při pozvolném přechodu z hospitalizace na ambulantní léčbu. „Pozvolný přechod umožní mimo jiné vytvoření kontaktu s pomocnými organizacemi v Ostravě, které se budou aktivně podílet na chodu stacionáře,“ vysvětlil primář psychiatrického oddělení Petr Šilhán. Otevření stacionáře by mělo navýšit kapacitu oddělení a poskytnout pomoc více lidem na Ostravsku.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Autor článku

Profilový obrázek