Online zábava během karantény: divadelní představení i lekce jógy

Zdroj fotografie: Pexels.com; Studio Dva

Tzv. celostátní karanténa kvůli šíření koronaviru přiměla lidi trávit čas doma. Volno vyplňují činnostmi, jako je četba knih, trávení času s rodinou nebo generální úklid. Zajímavou možnost nabízejí ale i aktivity, které se z běžného světa překlopily do toho virtuálního, tak aby byly dostupné i nyní.

Divadlo, sport, přednášky, filmy, koncerty i kurzy. To všechno je nám v nelehké době zprostředkováno online. Volný čas tak lze vyplnit sledováním divadelní inscenace i doplňováním mezer ve vzdělání. Možností je nepočítaně.

Jedním z prvních, kdo nabídl online divadelní přenos, byl moderní cirkusový soubor Cirk La Putyka. Přesně před týdnem mu nařízení (ne)zabránilo odehrát večerní představení Memories of Fools – před prázdným hledištěm, zato s desítky tisíc diváků u obrazovek. Ti navíc činnost podpořili finančním příspěvkem v celkové výši přes 560 tisíc korun. „Jsme sice v kulturní karanténě, ale kreativita, radost a nápady nás neopouští a my se o ně s vámi chceme podělit. Naší snahou je podpořit všechny herce, akrobaty, techniky a tvůrce, kterým mimořádná situace znemožnila ze dne na den pracovat na jejich projektech,“ uvedl cirkus. Online představení nabízí i Studio DVA, Divadlo Vosto5 nebo Dejvické divadlo. Na české filmy se za malý poplatek můžete podívat také na webu České filmové a televizní akademie.

Kulturní karanténa také narušila řadu rozjetých nebo chystaných turné hudebních interpretů. I ti tak leckdy vsadili na formu online přenosu. Skrze různé platformy dosud vystoupili Ewa Farna, Pokáč, Prago Union, Mirai nebo Mňága a Žďorp, další koncerty se chystají. Jiní zase třeba skrze Insta stories zahrají naživo pár písniček z domova či ze studia jen pro zpříjemnění dne.

Rozšířila se i virtuální nabídka filmů. Situace přerušila festival dokumentárních filmů Jeden svět, který vzápětí část snímků zpřístupnil online za jednorázový poplatek 59 korun. Portál Kinedok umožní přehrání dokonce zdarma, a to při zadání kódu Kine2019_Dok2020.

V těchto dnech se ale můžete i vzdělávat. Populární platforma Naučmese aktuálně nabízí řadu online webinářů na rozličná témata od editace fotek, přes tvorbu e-shopu po správu sociálních sítí. Pražské Centrum architektury a městského plánování zprostředkuje březnové přednášky formou živých přenosů a spustilo také archiv se záznamy z minulých akcí. Některá zahraniční muzea a galerie poskytují virtuální prohlídky. Vhod může přijít i volně dostupná databáze e-knih Městské knihovny Praze.

Zabavit se lze pochopitelně také sportem. Kromě venkovního výběhu, který je při obezřetnosti v pořádku, lze využít různé online lekce, které pořádají třeba lektoři jógy, nebo běžně dostupná workoutová videa.

Související články

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zubři málem vyhynuli. Teď se vracejí do volné přírody po celé Evropě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.