Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Online zábava během karantény: divadelní představení i lekce jógy

Zdroj fotografie: Pexels.com; Studio Dva

Tzv. celostátní karanténa kvůli šíření koronaviru přiměla lidi trávit čas doma. Volno vyplňují činnostmi, jako je četba knih, trávení času s rodinou nebo generální úklid. Zajímavou možnost nabízejí ale i aktivity, které se z běžného světa překlopily do toho virtuálního, tak aby byly dostupné i nyní.

Divadlo, sport, přednášky, filmy, koncerty i kurzy. To všechno je nám v nelehké době zprostředkováno online. Volný čas tak lze vyplnit sledováním divadelní inscenace i doplňováním mezer ve vzdělání. Možností je nepočítaně.

Jedním z prvních, kdo nabídl online divadelní přenos, byl moderní cirkusový soubor Cirk La Putyka. Přesně před týdnem mu nařízení (ne)zabránilo odehrát večerní představení Memories of Fools – před prázdným hledištěm, zato s desítky tisíc diváků u obrazovek. Ti navíc činnost podpořili finančním příspěvkem v celkové výši přes 560 tisíc korun. „Jsme sice v kulturní karanténě, ale kreativita, radost a nápady nás neopouští a my se o ně s vámi chceme podělit. Naší snahou je podpořit všechny herce, akrobaty, techniky a tvůrce, kterým mimořádná situace znemožnila ze dne na den pracovat na jejich projektech,“ uvedl cirkus. Online představení nabízí i Studio DVA, Divadlo Vosto5 nebo Dejvické divadlo. Na české filmy se za malý poplatek můžete podívat také na webu České filmové a televizní akademie.

Kulturní karanténa také narušila řadu rozjetých nebo chystaných turné hudebních interpretů. I ti tak leckdy vsadili na formu online přenosu. Skrze různé platformy dosud vystoupili Ewa Farna, Pokáč, Prago Union, Mirai nebo Mňága a Žďorp, další koncerty se chystají. Jiní zase třeba skrze Insta stories zahrají naživo pár písniček z domova či ze studia jen pro zpříjemnění dne.

Rozšířila se i virtuální nabídka filmů. Situace přerušila festival dokumentárních filmů Jeden svět, který vzápětí část snímků zpřístupnil online za jednorázový poplatek 59 korun. Portál Kinedok umožní přehrání dokonce zdarma, a to při zadání kódu Kine2019_Dok2020.

V těchto dnech se ale můžete i vzdělávat. Populární platforma Naučmese aktuálně nabízí řadu online webinářů na rozličná témata od editace fotek, přes tvorbu e-shopu po správu sociálních sítí. Pražské Centrum architektury a městského plánování zprostředkuje březnové přednášky formou živých přenosů a spustilo také archiv se záznamy z minulých akcí. Některá zahraniční muzea a galerie poskytují virtuální prohlídky. Vhod může přijít i volně dostupná databáze e-knih Městské knihovny Praze.

Zabavit se lze pochopitelně také sportem. Kromě venkovního výběhu, který je při obezřetnosti v pořádku, lze využít různé online lekce, které pořádají třeba lektoři jógy, nebo běžně dostupná workoutová videa.

Související články

Zaručeně zlepší den

Nemůžete v noci spát? Vědci zjistili, co pomáhá proti nespavosti

Světová fotosoutěž roztomilých zvířat má finalisty. Je mezi nimi i fotka z Česka

Češi přišli s lékem na rakovinu. Nyní ho testují první pacienti

Říkáte svým psům, že je máte rádi? Podle nové studie vám zvířata rozumí

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.