Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Online zábava během karantény: divadelní představení i lekce jógy

Zdroj fotografie: Pexels.com; Studio Dva

Tzv. celostátní karanténa kvůli šíření koronaviru přiměla lidi trávit čas doma. Volno vyplňují činnostmi, jako je četba knih, trávení času s rodinou nebo generální úklid. Zajímavou možnost nabízejí ale i aktivity, které se z běžného světa překlopily do toho virtuálního, tak aby byly dostupné i nyní.

Divadlo, sport, přednášky, filmy, koncerty i kurzy. To všechno je nám v nelehké době zprostředkováno online. Volný čas tak lze vyplnit sledováním divadelní inscenace i doplňováním mezer ve vzdělání. Možností je nepočítaně.

Jedním z prvních, kdo nabídl online divadelní přenos, byl moderní cirkusový soubor Cirk La Putyka. Přesně před týdnem mu nařízení (ne)zabránilo odehrát večerní představení Memories of Fools – před prázdným hledištěm, zato s desítky tisíc diváků u obrazovek. Ti navíc činnost podpořili finančním příspěvkem v celkové výši přes 560 tisíc korun. „Jsme sice v kulturní karanténě, ale kreativita, radost a nápady nás neopouští a my se o ně s vámi chceme podělit. Naší snahou je podpořit všechny herce, akrobaty, techniky a tvůrce, kterým mimořádná situace znemožnila ze dne na den pracovat na jejich projektech,“ uvedl cirkus. Online představení nabízí i Studio DVA, Divadlo Vosto5 nebo Dejvické divadlo. Na české filmy se za malý poplatek můžete podívat také na webu České filmové a televizní akademie.

Kulturní karanténa také narušila řadu rozjetých nebo chystaných turné hudebních interpretů. I ti tak leckdy vsadili na formu online přenosu. Skrze různé platformy dosud vystoupili Ewa Farna, Pokáč, Prago Union, Mirai nebo Mňága a Žďorp, další koncerty se chystají. Jiní zase třeba skrze Insta stories zahrají naživo pár písniček z domova či ze studia jen pro zpříjemnění dne.

Rozšířila se i virtuální nabídka filmů. Situace přerušila festival dokumentárních filmů Jeden svět, který vzápětí část snímků zpřístupnil online za jednorázový poplatek 59 korun. Portál Kinedok umožní přehrání dokonce zdarma, a to při zadání kódu Kine2019_Dok2020.

V těchto dnech se ale můžete i vzdělávat. Populární platforma Naučmese aktuálně nabízí řadu online webinářů na rozličná témata od editace fotek, přes tvorbu e-shopu po správu sociálních sítí. Pražské Centrum architektury a městského plánování zprostředkuje březnové přednášky formou živých přenosů a spustilo také archiv se záznamy z minulých akcí. Některá zahraniční muzea a galerie poskytují virtuální prohlídky. Vhod může přijít i volně dostupná databáze e-knih Městské knihovny Praze.

Zabavit se lze pochopitelně také sportem. Kromě venkovního výběhu, který je při obezřetnosti v pořádku, lze využít různé online lekce, které pořádají třeba lektoři jógy, nebo běžně dostupná workoutová videa.

Související články

Zaručeně zlepší den

Které evropské země vedou v užívání solární energie?

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Inspirace z knihovny: Africký příběh holky z Trutnova

Pro Hanu Hindrákovou je Afrika osudná. Řadu let zde působila jako dobrovolník a v africkém…