Onkologové z Brna potvrdili účinnost nové vakcíny proti rakovině

Zdroj fotografie: pexels.com

Už je to dva roky, co vědci z brněnské dětské onkologie ohlásili vyvinutí vakcíny, která cíleně zabije nádor a neuškodí tolik co chemoterapie. Nyní mají v rukou důkazy, že tato vakcína opravdu funguje. Dětští pacienti tak mají po dvou letech velkou naději, že onemocnění zhoubným nádorem pro ně nebude smrtelné.

Už téměř třicet dětí se stalo součástí výzkumu týmu Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno. „Máme první nadějné výsledky u některých pacientů s vysoce rizikovými nádory, kterým tato léčba očividně prospívá,“ uvedl přednosta kliniky Jaroslav Štěrba. Vakcína by měla mít kromě léčebných účinků i preventivní funkci. Podle vědců se v těle udrží několik let a brání tak návratu nádorů, což se nyní lékaři snaží prokázat.

Vakcína se vyvíjí pro každého pacienta samostatně. „Lékaři nejprve dítěti odeberou část nádoru společně s bílými krvinkami. V laboratoři pak oba vzorky kultivujeme tak, aby výsledná vakcína aktivovala imunitní reakci organismu proti nádoru,“ popsala vývoj vakcíny přednostka farmakologického ústavu Regina Demlová. Největším problémem tradiční léčby jsou její vedlejší účinky – vypadávání vlasů, únava nebo poškození vitálních orgánů. I tyto projevy by měly být s novým způsobem léčby potlačeny.

Zdroj: idnes.cz

Autor článku

Profilový obrázek