Olomoučtí vědci získali nekovový magnet z grafenu

Zdroj fotografie: commons.wikimedia.org

Vědci z Olomouce vyvinuli unikátní nekovový magnet, který funguje i za běžných podmínek. Badatelé z regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Univerzity Palackého v Olomouci dokázali získat chemicky upravený magnetický grafen využitelný například pro vývoj nových aplikací v biomedicíně nebo elektronice.

K bezesporu výhodným vlastnostem, jakými jsou třeba velmi nízká hmotnost, extrémně vysoká pevnost nebo silná vodivost dokázali grafen obohatit i o magnetismus. Raritou je, že  v případě poslední vlastnosti není řeč o kovu. „Již několik let jsme tušili, že zmagnetizovat uhlík by bylo možné díky grafenu, což se nám nakonec potvrdilo. Jedná se o obrovský posun v možnostech využití organických magnetů,“ uvedl hlavní autor projektu a ředitel RCPTM Radek Zbořil.

Zatím není jasné, kdy by mohl být magnetický grafen použit v praxi. Už nyní je však jisté, že jeho potenciál je obrovský. „Nabízí se uplatnění třeba ve spintronice a elektronice. Bude jej ale možné použít i v medicíně při cíleném transportu léčiv nebo separaci molekul s využitím vnějšího magnetického pole,“ vysvětlil specialista na magnetismus pevných materiálů Jiří Tuček. Na dalším výzkumu organických magnetů i jejich aplikaci spolupracují čeští vědci se zahraničními kapacitami například z Belgie nebo Japonska.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek