Olomoučtí vědci objevili zásadní způsob vylepšení antibiotik

Zdroj fotografie: pixabay.com

Unikátní způsob boje proti bakteriím objevili vědci z Univerzity Palackého v Olomouci. Hlavní cíl výzkumu byl zaměřen na obranu bakterií proti nanočásticím stříbra, které jsou pro ně smrtící. Díky novým poznatkům by mohli být nyní schopni upravit antibiotika tak, aby vůči nim nebyly bakterie rezistentní. Jedná se o mimořádný objev na poli nanotechnologií.

Slábnoucí účinnost antibiotik je celosvětovým strašákem, čeští vědci by však mohli sehrát klíčovou roli v zastavení nepříznivého trendu. Na vině nízké účinnosti antibiotik je protein flagelin, který bakterie vypouští ve snaze neutralizovat antimikrobiální efekt nanočástic stříbra. To se však vědcům podařilo vyřešit. Do antibiotik aplikovali speciální látku, která bakteriím zamezuje tvorbu flagelinu, čímž společně s nanočásticemi stříbra efektivně s bakteriemi bojuje.

Právě kvůli slábnoucímu účinku antibiotik ročně zemřou statisíce lidí. „Bakterie se vlivem antibiotik geneticky mění tak, že jim lék neublíží. Na tomto objevu je důležité, že použitý mechanismus rezistence nemá genetický podklad a my tím pádem umíme na tyto zbraně odpovědět,“ uvedl přednosta Ústavu mikrobiologie Lékařské fakulty Univerzity Palackého Milan Kolář. Nanočástice stříbra tak ukazují nový směr vývoje antibiotických léků.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Autor článku