Olomoučtí vědci hlásí významný objev chránící kůži před rakovinou

Zdroj fotografie: pixabay.com

Čeští vědci z olomouckého Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) objevili nový způsob, jak připravit látky chránící lidskou kůži před UV zářením. Základem objevu je zvláštní funkce rostlinných hormonů, které jsou schopny ovlivnit dělení buněk tak, aby zabránily například onemocnění rakoviny kůže.

Podle Martina Höniga z CRH se jedná o zcela unikátní objev. „Jsme první, kdo zjistil, že cytokininy a jim podobné látky chrání kožní buňky před škodlivými účinky obou typů UV záření, tedy UVA a UVB,“ uvedl hlavní autor práce Hönig. Vědci z CRH se vývoji molekul odvozených od cytokininů věnují delší dobu, za posledních pět let některé z jejich objevů v této oblasti našly uplatnění i v praxi.

Nové látky mají tu výhodu, že se působením UV záření nestávají nebezpečnými. Naopak dokonce pomáhají chránit kožní buňky tím, že aktivují jejich přirozené obranné reakce. Jako pokusný objekt posloužilo vědcům háďátko obecné, což je druh půdní hlístice. Jeho organismus totiž na tyto látky reaguje velmi podobně jako organismus savců. V blízké budoucnosti by vědci z CRH rádi na tento objev navázali. Už nyní se o jejich studii zajímají některé významné kosmetické firmy.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Autor článku

Profilový obrázek