Olomoucké kavárny spustily projekt zálohovaných kelímků

Zdroj fotografie: FB Půjčte si kelímek

Nebaví vás nosit s sebou neustále hrnek na kávu, ale zároveň je vám líto papírový kelímek po pár minutách vyhodit? Existuje řešení. Jmenuje se Půjčte s kelímek a zrodilo se v Olomouci. V plánu je rozšířit ho ze zdejších kaváren i do dalších koutů republiky.

„Před několika měsíci jsme v naší kavárně začali nahrazovat jednorázové plasty udržitelnější variantou. Reakce našich zákazníků byla úžasná. Proto jsme se rozhodli udělat něco i s kelímky na kávu s sebou. Inspiraci a spolupráci jsme našli v Německu, kde podobné systémy fungují už několik let,“ uvádí iniciátor Jan Havránek z Café La Fée. Společně s ním je do projektu od začátku zapojeno Kafé Kodó a Naše Café.

Na projektu Půjčte si kelímek je unikátní spolupráce několika subjektů. Při nákupu kávy s sebou si tak oproti záloze 50 korun může zákazník zvolit vratný kelímek. Ten pak vrátí v jiné ze zapojených kaváren, kde je mu samozřejmě záloha vrácena. Při správné péči lze kelímek použít až tisíckrát, vyroben je navíc z recyklovaného materiálu.

Iniciativa je první svého druhu v republice a v době, kdy se problematika jednorázových obalů probírá ve velkém, má slušný potenciál. Nepřekvapí tak, že se k trojici kaváren už přidávají další. Iniciátoři by rádi zapojili zhruba 15 olomouckých podniků. Expanzi do dalších měst plánují ještě do konce roku.

Autor článku

Kristýna Motlová