Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pexels

Umění fascinuje nejen veřejnost, ale i odborníky. Často je totiž opředené pavučinou záhad, kterou se výzkumníci snaží postupně rozplétat. Historik Silvano Vinceti nyní zjistil, že most namalovaný v pozadí slavného obrazu Leonarda da Vinciho by mohl být Ponte Romito ve měste Laterina v toskánském Arezzu, uvedl server Radio Wave.

Vinceti došel k tomuto závěru poté, co Monu Lisu několik let zkoumal. Analyzoval historické dokumenty a malby, které porovnával s aktuálními fotografiemi a snímky z dronů. Na základě svého průzkumu došel k závěru, že se jedná právě o most v provincii Arezzo. Z toho se dodnes dochoval pouze jeden oblouk a zbytky základů na druhé straně řeky. V minulosti však měl oblouky čtyři, stejně jako most zobrazený na jednom z nejslavnějších pláten všech dob. „Výrazný tvar řeky Arno na tomto úseku území odpovídá tomu, co Leonardo zobrazil v krajině vlevo od šlechtičny zobrazené na slavném obraze,“ doplnil historik Vinceti další z důvodů, proč se podle něj jedná o daný most.

Město chce nyní most udržet v co nejlepším možném stavu. „Musíme se pokusit ochránit to, co z mostu zbylo, což bude vyžadovat finanční prostředky,“ uvedla starostka města Simona Neri. Nyní doufá, že objev přiláká do obce a jejího okolí více turistů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Venkovská dovolená? Vyrazte na Vysočinu a podpořte lokální farmáře

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Albánie sází na ekologický turismus, láká na jedinečnou přírodu

Pokojové rostliny mohou složit jako prevence nachlazení, zjistila studie

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…