Od července budou úřady vydávat pouze elektronické občanky

Zdroj fotografie: hradeckralove.org

Zásadní novinku chystá na červenec ministerstvo vnitra. Od tohoto měsíce budou úřady vydávat pouze občanské průkazy s elektronickým čipem. Díky tomuto čipu bude možné vyřizovat některé věci z pohodlí domova. V prvních měsících bude možné pomocí této občanky vyřídit různé sociální dávky nebo daňové přiznání. Nový typ průkazu je možné si pořídit na peníze i dnes, ale právě od července bude zdarma.

Nutností k používání všech vymožeností nového typu karty je pořízení speciální čtečky. Jedná se o zařízení, které vypadá i funguje obdobně jako klasický platební terminál v obchodech. Karta ale nebude bezkontaktní, je nutné ji do zařízení zasunout. „Je to jeden z bezpečnostních prvků, ale také se ukázalo, že při bezkontaktním používání se více opotřebuje,“ uvedl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna.

Občanský průkaz bude fungovat jako přihlašovací karta na portál veřejné správy. Zde pak může majitel nové občanky vyplňovat formuláře, aniž by musel opustit svůj domov. Systém se bude postupně rozšiřovat o další agendy, v první fázi by mělo jít o zhruba třicet různých služeb. „Bude to evoluční proces. Služby budou nabíhat postupně,“ dodal Mlsna, který by si v budoucnu uměl představit i  žádosti o půjčku nebo hypotéku prostřednictvím tohoto systému.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Autor článku