Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Obnova brazilského pralesa může začít

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Džungle je významným ekosystémem, který pomáhá udržet stabilitu planety. Nejen pro ekology a osoby zasazující se o ochranu životního prostředí je proto její ničení velmi bolestným tématem. Švýcarská společnost Tetra Pak nehodlá sedět s rukama v klíně a přihlížet tomu, co se děje. Začíná se proto v obnově pralesa angažovat.

Organizace Tetra Pak se zaobírá výrobou předmětů z recyklovaných materiálů. Může se tedy stát, že používáte nádobu, která byla dříve kelímkem na jogurt. Společnost nyní rozšiřuje pole svých aktivit tím, že spouští iniciativu The Araucaria Conservation Programme. Jedná se o projekt obnovy v ohroženém brazilském Atlantickém pralese. Ve spolupráci s brazilskou nevládní organizací Apremavi plánuje společnost během deseti let obnovit nejméně sedm tisíc hektarů džungle.

Atlantický les je místo ohroženější než Amazonie a jeden z nejohroženějších ekosystémů na Zemi. Z původního lesa zůstalo pouze 12 procent a velká část divoké zvěře byla zredukována lovem. „V plánu je výsadba původních rostlin, ekologické obohacování sekundárních lesů a s tím související přirozená obnova. Z dlouhodobého hlediska budou obnovené oblasti začleněny do ekologických koridorů, což přispěje ke snížení tlaku na ohrožená zvířata, jako je papoušek purpurový a jelen pampový,“ uvedla Miriam Prochnow, poradkyně a spoluzakladatelka Apremavi. „Tyto akce jsou zásadní pro ochranu biologické rozmanitosti, obnovu kvality půdy a zachování dostupnosti vody v regionu,“ uvedla Prochnow.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth

Související články

Zaručeně zlepší den

Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví

Narodila se zvířátka. Podívejte se na malé radosti z celého světa

Jak efektivně utlumit chronickou bolest? Vědci vyvíjejí nové léky

Horská pevnost v Iráku skrývala 2 000 let staré město Natounia

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…