Džungle je významným ekosystémem, který pomáhá udržet stabilitu planety. Nejen pro ekology a osoby zasazující se o ochranu životního prostředí je proto její ničení velmi bolestným tématem. Švýcarská společnost Tetra Pak nehodlá sedět s rukama v klíně a přihlížet tomu, co se děje. Začíná se proto v obnově pralesa angažovat.
Organizace Tetra Pak se zaobírá výrobou předmětů z recyklovaných materiálů. Může se tedy stát, že používáte nádobu, která byla dříve kelímkem na jogurt. Společnost nyní rozšiřuje pole svých aktivit tím, že spouští iniciativu The Araucaria Conservation Programme. Jedná se o projekt obnovy v ohroženém brazilském Atlantickém pralese. Ve spolupráci s brazilskou nevládní organizací Apremavi plánuje společnost během deseti let obnovit nejméně sedm tisíc hektarů džungle.
Atlantický les je místo ohroženější než Amazonie a jeden z nejohroženějších ekosystémů na Zemi. Z původního lesa zůstalo pouze 12 procent a velká část divoké zvěře byla zredukována lovem. „V plánu je výsadba původních rostlin, ekologické obohacování sekundárních lesů a s tím související přirozená obnova. Z dlouhodobého hlediska budou obnovené oblasti začleněny do ekologických koridorů, což přispěje ke snížení tlaku na ohrožená zvířata, jako je papoušek purpurový a jelen pampový,“ uvedla Miriam Prochnow, poradkyně a spoluzakladatelka Apremavi. „Tyto akce jsou zásadní pro ochranu biologické rozmanitosti, obnovu kvality půdy a zachování dostupnosti vody v regionu,“ uvedla Prochnow.
Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům
Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…