Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Objev, který přepíše dějiny. Seznamte se s největším megaraptorem

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Výzkumníkům se v poslední době velmi daří. Tým argentinských paleontologů v Patagonii objevil dosud největší nalezené pozůstatky dinosaura z čeledi dromeosauridů. Kosti megaraptora nalezli odborníci v provincii Santa Cruz.

Objev byl pro vědce velmi emotivní. „Když jsem zvednul obratel, viděl jsem znaky typické pro megaraptora. Byl to pro mě velmi silný moment. Znamenalo to, že máme co dočinění s obřím megaraptorem,“ uvedl jeden z výzkumníků Mauro Aranciaga, který rovněž poznamenal, že se mu tak splnily jeho sny z dětství a dospělosti. K nálezu přitom došlo už v roce 2019, následovala však tří léta mravenčí práce, během nichž fosilii vykopali, převezli, očistili a laboratorně zkoumali. Nyní vědci zveřejnili výsledky v odborném časopise Nature.

Dravý dinosaurus měřil téměř deset metrů na délku a vážil přes pět tun. Pohyboval se na území dnešní Argentiny zhruba před 70 miliony let. Paleontologové na patagonském nalezišti odkryli kromě obratlů i žebra a části ocasu a horních končetin. Ke svému překvapení zjistili, že měl megaraptor na palci a ukazováku obří drápy, které používal s největší pravděpodobností jako své hlavní zbraně.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth

Související články

Zaručeně zlepší den

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…