Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Objev, který přepíše dějiny. Seznamte se s největším megaraptorem

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Výzkumníkům se v poslední době velmi daří. Tým argentinských paleontologů v Patagonii objevil dosud největší nalezené pozůstatky dinosaura z čeledi dromeosauridů. Kosti megaraptora nalezli odborníci v provincii Santa Cruz.

Objev byl pro vědce velmi emotivní. „Když jsem zvednul obratel, viděl jsem znaky typické pro megaraptora. Byl to pro mě velmi silný moment. Znamenalo to, že máme co dočinění s obřím megaraptorem,“ uvedl jeden z výzkumníků Mauro Aranciaga, který rovněž poznamenal, že se mu tak splnily jeho sny z dětství a dospělosti. K nálezu přitom došlo už v roce 2019, následovala však tří léta mravenčí práce, během nichž fosilii vykopali, převezli, očistili a laboratorně zkoumali. Nyní vědci zveřejnili výsledky v odborném časopise Nature.

Dravý dinosaurus měřil téměř deset metrů na délku a vážil přes pět tun. Pohyboval se na území dnešní Argentiny zhruba před 70 miliony let. Paleontologové na patagonském nalezišti odkryli kromě obratlů i žebra a části ocasu a horních končetin. Ke svému překvapení zjistili, že měl megaraptor na palci a ukazováku obří drápy, které používal s největší pravděpodobností jako své hlavní zbraně.

Autorský článek Gabriely Brázdové s použitím informací z Earth

Související články

Zaručeně zlepší den

Nově objevený planetární systém může ukrývat život. Leží v galaktickém sousedství Země

Pětileté dívce se podařilo publikovat vlastní knihu. Zařadila se tak do Guinnessovy knihy rekordů

První hmatatelný důkaz výbuchu supernovy: egyptský kámen Hypatia

Býčci si vyhodí z kopýtka a jejich životy budou ušetřeny

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty

Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…