Objetí chrání před nachlazením, potvrdila studie

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

S nástupem podzimu a chladného počasí přichází také sezóna nachlazení a chřipek. Lékaři nám každoročně radí, abychom si umývali ruce, hodně odpočívali nebo se vyhýbali veřejným prostorám s kýchajícími a kašlajícími lidmi. Vědci však nyní přichází s dalším, překvapivým, preventivním opatřením – objetím.

Tým výzkumníků z Dietrich College of Humanities a Carnegie Mellon Univerzity vedený profesorem psychologie Sheldonem Cohenem testoval, jestli objetí funguje jako forma sociální podpory, která chrání stresovaný lidský organizmus před onemocněním. Výzkumníci zjistili, že větší sociální podpora a častější objímání chrání lidi před zvýšenou náchylností k infekcím spojenou se stresem a zmírňuje příznaky nemoci.

„Je známé, že lidé prožívající konflikty s ostatními lidmi jsou méně schopni čelit virům nachlazení. Lidé mající podporu ve svých blízkých jsou částečně chránění proti vlivu stresu na psychické stavy v podobě deprese nebo úzkosti,“ prohlašuje Cohen.

Výzkumníci zkoumali 404 zdravých dospělých lidí, kteří dostali za úkol vyplnit dotazník na vnímanou podporu. Frekvenci interpersonálních konfliktů a objímání druhými lidmi získali vědci prostřednictvím telefonických rozhovorů po dobu čtrnácti za sebou jdoucích večerů. Účastníky studie výzkumníci následně záměrně vystavili běžnému viru nachlazení a monitorovali postup infekce a její příznaky.

Výsledky ukázaly, že vnímaná sociální podpora snižovala riziko infekcí spojených s prožíváním konfliktů. Objímání bylo zodpovědné za třetinu ochranného efektu sociální podpory. Větší sociální podpora a častější objímání nakažených participantů vedlo k mírnějším příznakům nemoci nezávisle na tom, zda účastníci prožívali nebo neprožívali konflikty.

„Objímání druhou osobou může sloužit jako efektivní prostředek poskytující podporu, zvyšování frekvence objímání může vést ke zmírnění škodlivých efektů stresu,“ říká Cohen. „Zřejmý ochranný vliv objetí lze přičíst samotnému fyzickému kontaktu i faktu, že objímání je indikátor podpory a intimity. Tak jako tak jsou ti, kteří jsou více objímaní druhými lidmi více chránění před infekcemi,“ doplňuje výzkumník.

Autor článku

Profilový obrázek