Obětem katastrof pomohou domky IKEA

IKEA pracuje na výrobě deseti tisíců skládacích domků, které zajistí střechu nad hlavou obětem válečných konfliktů a přírodních katastrof.

Domky nesou název Better Shelter, tedy „lepší přístřeší” a IKEA jimi bude zásobovat Úřad OSN pro uprchlíky, který je začne rovnoměrně distribuovat přímo do rodin či táborů, a to během druhé poloviny tohoto roku.

Srdcem celého projektu jsou právě rodiny uprchlíků a v centru pozornosti jsou jejich základní životní potřeby. IKEA je „skvělým příkladem toho, jakou humanitární hodnotu může dnes reprezentovat svobodný design,” uvedl Jonathan Spampinato z Fondu IKEA. „Better Shelter” se staly pýchou tohoto významného švédského obchodního domu, který prodává nábytek mnoha domácnostem po celém světě. Nyní nabízí nový domov i pro ty, kteří o ten svůj přišli.

Prototyp provizorního bydlení byl zveřejněn v roce 2013 a během zkušební lhůty v něm bydlelo čtyřicet rodin z Iráku a Etiopie. Na základě jejich odezvy byly skládací stavby postupně vyvíjeny a vylepšovány až do aktuální podoby, která se nedávno začala vyrábět. První rodiny by mohly v skládacích domcích bydlet již toto léto.

Domy mají rozlohu sedmnáct a půl metrů čtverečných a mohou ubytovat až pět osob. Vydrží také déle než klasické stany pro uprchlíky a jsou lépe izolovány. Jednoduchá budova je vytvořena z polymerových panelů, které se připojí k hliníkové kostře domu. Veškeré potřebné součástky pro stavbu přístřešků budou rodinám dopravovány v klasickém krabicovém balení, typickém pro výrobky IKEA, a bude je možné složit během několika hodin bez potřeby jakýchkoliv dalších nástrojů. Stavby budou vybaveny solárním panelem, který zajistí dostatek světla uvnitř i během noci. Důmyslný projekt získal loni ocenění Švédská cena designu.

„Použití těchto obytných jednotek pro uprchlíky zajistí dramatické zlepšení životů mnoha lidí postižených katastrofami,“ řekl Shaun Scales z Úřadu OSN pro uprchlíky.

Autor článku

Profilový obrázek