O český chřest je ve světě opět velký zájem

Zdroj fotografie: ceskychrest.cz

Česká republika se opět pomalu stává významným exportérem chřestu, což dokazuje i stále rostoucí zájem o český chřest z Německa, Nizozemska, ale také z arabských zemí. V Hostíně a jeho okolí se pěstuje chřest na asi 150 hektarech půdy, což je o 20 více než loni.

Zelený chřest je žádaný zejména pro svou chuť. Kromě zelené odrůdy se pěstuje také chřest bílý. Rozdíl mezi nimi je ve způsobu pěstování – bílý vyrůstá pod plachtou, a tak v něm neprobíhá fotosyntéza, na rozdíl od zeleného, který dorůstá na světle a proto obsahuje i chlorofyl. Aktuálně je poměr v pěstování obou odrůd zhruba půl na půl.

I díky rostoucí poptávce po chřestu má Česká republika šanci stát se hlavním dodavatelem do většiny zemí Evropy. V minulosti se dodával slavný český chřest na císařský dvůr ve Vídni, do Německa nebo do Říma. V polovině padesátých let se však tato „buržoazní“ plodina zaorávala a vrátila se k nám až v devadesátých letech. Nyní se český chřest dováží i do Dubaje, odkud si ho objednává královská rodina. Český chřest se opět pomalu stává ve světě slavným.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek