Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nový začátek po šedesátce: bankéřka v důchodu vyhrála MasterChefa a získala sebedůvěru

Foto: Irini Tzortzoglou

Irini Tzortzoglou pracovala jako bankéřka a po odchodu do důchodu zažívala jen nudu. Rozhodla se proto zúčastnit kuchařské show, kvůli které tvrdě trénovala. To se jí vyplatilo a po výhře pracuje jako kuchařka, napsala knihu a svým příběhem na přednáškách inspiruje ostatní.

Když Irini Tzortzoglou pracovala v bance, k vaření se dostala jen ve formě ohřátí připraveného jídla z obchodu na nádraží, kam zaběhla cestou domů. Poté, co v roce 2019, kdy oslavila šedesátku, vyhrála MasterChefa, se vaření stalo její novou profesí. Irini k tomu dopomohlo i to, že se narodila na Krétě, kde její babička často pekla. Jako malá si tehdy zamilovala vůně i proces přípravy jídel, které si s sebou odnesla do dalšího života, i když se k jejich přípravě roky nedostala. Na počátku manželství si však řekla, že bude naplňovat tradiční roli ženy v domácnosti. „Koupila jsem si kuchařky a začala denně vařit tříchodová jídla, protože jsem se nudila,“ popisuje pro Guardian.

Manžel si však stěžoval, že po vydatné stravě přibírá, a tak Irini vařit přestala a začala s kariérou ve finančním sektoru, která trvala 30 let. Dotáhla to až na jednu z vedoucích pozic v jedné z největších řeckých bank – Piraeus. S kariérou rozjetou na plné obrátky upadalo Irinino kuchařské umění. Její druhý manžel navíc často pracovně cestoval, a tak nebylo pro koho vařit. „Opravdu jsem nevařila. Chci vařit pro ostatní lidi, nijak zvlášť si neužívám, když mám nakrmit sebe sama,“ dodává Tzortzoglou.

Irini vařila řeckou kuchyni raději pro ostatní než pro sebe k večeři. Foto: The Cookaway

Do MasterChefa se přihlásila z nudy, když už byla v důchodu a chyběly jí životní výzvy. Manžel John ji proto nabádal, ať se do kuchařské show přihlásí, když ji baví její sledování. I když byla Irini slušná kuchařka, nechtěla se ztrapnit tím, že vypadne v prvním kole, a tak rok trénovala. „Chtěla jsem se podívat, jak to dnes vypadá s řeckou kuchyní. Trochu jsem sledovala trochu řeckého MasterChefa, abych viděla, co dělají mladí kuchaři. A pak jsem začala trénovat,“ popisuje svou přípravu. Přestavěla kvůli tomu celou kuchyň, nakoupila si náčiní a přístroje, a dokonce odjela do Athén, kde pro inspiraci navštěvovala michelinské restaurace. Nepodcenila ani fyzickou přípravu, protože si uvědomovala, že po celoživotním sezení v kanceláři pro ni bude běhání po kuchyni náročné. Jak říká, aby nedostala infarkt, začala běhat, chodit do posilovny a na procházky.

Výhra v MasterChefovi Irini přinesla sebevědomí i nové vyžití

Příprava se vyplatila a Irini Tzortzoglou se povedlo kuchařskou soutěž vyhrát. Až potom si poprvé dokázala říct, že je opravdu dost dobrá. Trpěla totiž nedostatkem sebevědomí kvůli výchově otce, který na ni měl vysoké nároky a všude viděl jen prostor pro zlepšení. I když si myslela, že se s nízkou sebedůvěrou za ty roky vyrovnala, MasterChef jí ukázal, že tomu tak nebylo. Pochybovala i o své vítězné pramici nachové, jehněčích kotletách s fíky a baklavě s lískovými oříšky.

Jedno z jídel, které Irini Tzortzoglou připravila pro The Cookaway. Foto: The Cookaway

Od té doby se ponořila ještě hlouběji do řecké kuchyně, o které vydala také knihu Under the Olive Tree (Pod olivovníkem). Pracuje jako hostující kuchařka ve vyhlášených restauracích, kde připravuje večeře pro dva nebo speciální menu u příležitosti vyhlašování cen. Navrhla také jídla pro společnost The Cookaway, která dodává zákazníkům ingredience přímo šité na míru daným receptům. „Nemám žádný volný čas, ale miluju to. Cítím se jako dítě, které necháte, ať si dělá co chce v cukrárně,“ popisuje Irini.

Svůj elán a nadšení se rozhodla předávat dál. „Když vidím, kolik v sobě mám života a energie, je jakákoli alternativa nemyslitelná,“ dodává s tím, že si nedovede představit, že si v šedesáti člověk řekne, že už bude jen sedět v koutě, číst knihy a pak zemře.

Na Irini je vidět, že ji vaření baví. Foto: Irini Tzortzoglou

Zdroj: The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Víme, jak levně zaparkovat na letišti ve Vídni

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

5 knih o seberozvoji a zdraví, které vám pomohou nastartovat nový rok 

Ať už patříte k těm, kteří si dávají novoroční předsevzetí, nebo ne, pozitivní motivace se pro…