Nový typ textilu českých vědců umí nahradit kabely

Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Brněnští vědci z VUT přišli na způsob, jak snížit váhu automobilů nebo letadel o hmotnost kabelů za pomoci vodivého 3D textilu. Nový objev, který už dokázal zaujmout několik výrobců dopravních prostředků, by měl ušetřit velké náklady za spotřebované palivo. 3D textil by se ale dal využít i ve zdravotnictví nebo sportu.

V brněnském VUT vznikl unikátní a úsporný vynález. „Naší vizí je odstranit z auta nebo letadla část kabelů a posílat signály textilem s vodivým povrchem,“ uvedl pro Právo šéf výzkumného týmu Zbyněk Raida. Vynálezci používají 3D textilie, což jsou 3,4 milimetru silné látky. Na vývoji se podílí i polský výrobce autobusů Solaris nebo vývojáři malých letadel z kunovické firmy Evektor.

Nového vynálezu se dá ale využít i jinde než v dopravním průmyslu. „Pracujeme i na inteligentních matracích do nemocničních lůžek. Místo drátů napojených na pacienta bychom mohli natisknout senzory do matrace a data číst z nich,“ vysvětlil Raida. Potenciál pro vynález je i ve sportovním odvětví. „Senzory i antény umíme natisknout do látky v triku. Údaje a statistiky běhu jsou pak odesílány rovnou na mobil,“ dodal člen týmu Jaroslav Láčik. V případě úspěchu nového projektu mohou být první prototypy výrobků hotové do čtyř let.

Zdroj: novinky.cz

Autor článku

Profilový obrázek