Nový lék umí zničit až 99 procent kmenů viru HIV

Zdroj fotografie: pexels.com

V posledních letech je léčba viru HIV stále více úspěšná. Nedávno tým složený z vědců z US National Institutes of Health a společnosti Sanofi oznámil vyvinutí nové účinné látky. Ta dokáže útočit na tři kritická místa viru a tím jej zlikviduje. Výzkum je nyní ve fázi testování, lidem bude podán nejprve příští rok. Na pulty lékáren by se tak mohl dostat v horizontu několika let.

Největším problémem viru je jeho silná schopnost mutace, což dělá vrásky všem imunologům. U některých pacientů se objevily protilátky, které dokázaly hubit široké spektrum kmenů viru – na této bázi vědci začali stavět svůj lék. Podařilo se jim spojit tři takové protilátky v jednu. Nová látka dokáže cílit až na 99 procent kmenů HIV a přitom stačí malé množství léku. Pokusy na opicích ukázaly, že u infikovaných jedinců po podání protilátky nevznikla infekce.

Ve světě se v současné době vyvíjí zhruba čtyřicítka látek pro léčbu HIV nebo AIDS, ve fázi klinického testování je jich třináct. Nyní se vývoj protilátek soustředí především na snižování zátěže léků na organismus nemocného a pracuje se i na vývoji vakcíny. „Je to složité, protože je třeba virus v těle zacílit. Navíc, jak se jeho genetická informace stane součástí našich buněk, je problémem tento takzvaný latentní rezervoár eliminovat,“ dodal Martin Bortík z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Autor článku

Profilový obrázek