Vědci z univerzity v Cambridge vytvořili nový typ neurálního implantátu, který by mohl obnovit funkci ochrnutých končetin. Výsledky svého výzkumu publikovali v časopisu Science Advances, píše Interesting Engineering.
Zařízení funguje na principu synchronizace mezi mozkem a ochrnutými končetinami. Konkrétně podporuje flexibilní elektroniku a lidské kmenové buňky, aby se lépe spojily s funkcí nervů a končetin.
V rámci výzkumu bylo biohybridní zařízení implantováno do ochrnuté končetiny krys. Vědci za cílem větší efektivity spojili buněčnou terapii a bioelektroniku do jediného zařízení, což zlepšuje funkčnost a citlivost implantátu.
Ilustrační foto: Pixabay
V tomto případě mezi elektrody a živou tkáň vložili vrstvu svalových buněk. To vedlo ke spojení zařízení s tělem hostitele, čímž se zabránilo tvorbě jizvy a narušení spojení. Po tuto dobu buňky přežily na elektrodě 28 dní, což odpovídá době trvání experimentu.
Nový implantát má několik výhod. Zaručuje dlouhodobou stabilitu a je také dostatečně malý na to, aby implantace vyžadovala pouze operaci velikosti klíčové dírky. Zařízení by také eventuelně mohlo být použito k ovládání protetických končetin.
Aktuálně tým pracuje na optimalizaci zařízení a zároveň společně podali na technologii patentovou přihlášku.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou
Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…