Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Novinky na Měsíci: astronauti budou mít lepší skafandr a o energii se postará jaderný reaktor

Jaderná energie by měla být na měsíc vyslána už v roce 2029. Foto: Rolls-Royce

Technologie se vyvíjí téměř rychlostí světla a tak ani rozvoj v oblasti vesmíru nezůstává pozadu. Jedno z vylepšení, moderní skafandr, přestavila společnost NASA minulý měsíc. Další novinkou je plán britské firmy Rolls-Royce postavit na Měsíci miniaturní jaderný reaktor pro budoucí základny pro astronauty. Zprávy uvedl server Inceptive Mind.

Nový skafandr pro nové tisíciletí

Na Měsíci přistál člověk naposledy před více než 50 lety, nová mise Artemis 3 je plánovaná na rok 2025. O nový skafandr se postará společnost Axiom Space. Oblek je navržen tak, aby se v něm astronauti mohli lépe hýbat, má například více kloubů. Je tedy více flexibilní a pohodlnější. Kromě tohoto vylepšení disponuje oblek například HD videokamerou na boku, kterou bude moci astronaut posílat živé přenosy videí na Zem.

V návaznosti na roky výzkumu a odborných znalostí NASA umožní skafandry nové generace Axiom nejen první ženě chodit na Měsíci, ale také otevřou příležitosti pro více lidí zkoumat a provádět vědu na Měsíci více než kdy předtím,“ říká administrátor NASA BILL Nelson.

Nový skafandr se ještě bude částečně upravovat. Foto: Axiom Space

Na světě je zatím prototyp skafandru, tmavou látku vývojáři vymění za bílou. Světlá barva bude lépe odrážet sluneční paprsky a přispěje tak k ochraně astronautů před vysokými teplotami. Oblek bude také nastavitelný pro muže i pro ženy. Společnost NASA plánuje, že na plánované misi vkročí na Měsíc žena a po ní astronaut s jinou barvou pleti.

Micro-Reactor poskytne astronautům energii

Britská vesmírná agentura podpořila projekt firmy Rolls-Royce a na vývoj malých jaderných reaktorů věnovala 2,9 milionu liber, v přepočtu tedy přes 77 milionů korun. Cílem projektu je poskytnout astronautům mobilní a spolehlivý zdroj energie. V současné době je většina letů do vesmíru poháněna solární energií, ta je však omezená polohou Měsíce.

Mini reaktor nebude závislý na slunci jako solární energie. Foto: Rolls-Royce

Rozvoj vesmírné jaderné energetiky nabízí jedinečnou šanci podpořit inovativní technologie a rozšířit naši základnu dovedností v oblasti jaderné, vědecké a vesmírné techniky,“ říká ředitel Britské vesmírné agentury Paul Bate. „Tento inovativní výzkum společnosti Rolls-Royce by mohl položit základy pro zajištění nepřetržité lidské přítomnosti na Měsíci a zároveň posílit širší britský vesmírný sektor, vytvořit pracovní místa a generovat další investice.“

Jaderný mikroreaktor je ve srovnání s jinými energetickými systémy menší a lehčí. Jeho energie má potenciál prodloužit trvání budoucích lunárních misí a zvýšit jejich hodnotu. Díky finanční podpoře by měla mít Rolls-Roys reaktor připravený k odeslání na Měsíc už za šest let.

Související články

Zaručeně zlepší den

Vojtěch Kovařík je jedním z nejznámějších českých umělců v zahraničí. Že jste o něm ještě neslyšeli?

V pátek proběhne jubilejní 15. ročník Noci kostelů

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Pěstování ve skleníku pro všechny nabízí Komunitní skleník od Sensorie

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…