Nové kapsle systému Hyperloop by mohly cestovat rychlostí až 1200 kilometrů za hodinu

Vývoj nového způsobu cestování pomocí speciálních kapslí Hyperloop jde nezadržitelně vpřed. Americká společnost Hyperloop Transportation Technologies (Hyperloop TT) představila svou první kapsli, která měří 32 metrů a dosáhne rychlosti až 1200 kilometrů za hodinu. Je vyrobená z kompozitního materiálu a váží přibližně pět tun.

Princip cestování v hyperloopu spočívá v pohybu přetlakových kapslí podtlakovými trubkovými tunely. Díky vakuu v tunelu nemají putující kapsle prakticky žádný odpor vzduchu – právě díky tomu mohou dosahovat vysokých rychlostí. Ve srovnání s ostatními pozemskými způsoby přepravy se jedná o nejrychlejší prostředek, problémem je jen výstavba speciálních tunelů, ve kterých by se kapsle měly pohybovat. Tunel totiž musí být vyroben ze zvlášť pevných součástí, aby vydržel extrémní podtlak.

Technologií Hyperloop už se zabývá několik firem, které se soustřeďují okolo města Los Angeles. Podle ředitele Hyperloop TT by se první pasažéři mohli svézt už za tři roky. Konkurenční firma Virgin Hyperloop One, která dříve plánovala testovat systém v Brně, chce do deseti let postavit tunel mezi indickými městy Púna a Bombaj. Doba cesty by se tím měla zkrátit ze tří a půl hodin na přibližně 25 minut.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Zdroj fotografie: Hyperloop Transportation Technologies

Autor článku

Profilový obrázek