Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová vyhláška řeší problém brněnských ulic posetých popelnicemi

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Rada města Brna na konci ledna projednala nové znění vyhlášky o nakládání s komunálním odpadem a navrhla řešení dlouholetého problému.

Brňané si často na město stěžovali kvůli brněnským ulicím, na kterých téměř na každém kroku potkávají přeplněné popelnice. Majitelé domů svůj odpad vynášeli do popelnic ve veřejném prostoru, tedy na chodníky či silnice. To by se mělo díky nové vyhlášce již brzy změnit.

Nová vyhláška řeší, kde budou popelnice na brněnských ulicích stát. Lidé, kteří byli dosud zvyklí využívat chodníku před domem pro stálé umístění svých popelnic, budou muset najít místo na svém pozemku, nebo se dohodnout s městskou částí na tom, jak umístění popelnice uspokojivě vyřešit. Stále však platí, že je možné popelnici na chodník vyvézt, ale jen v den svozu odpadu. Obdobná vyhláška omezující umístění volných kontejnerů na ulicích už platí v mnoha městech po celém Česku. Například Praha ji schválila už v roce 2007.

„Často čelíme výtkám občanů, že se jim nelíbí ulice trvale poseté popelnicemi, tedy nejen v den svozu. S tím je nutné souhlasit, veřejný prostor, včetně chodníků, má jistě sloužit k příjemnému pobytu, nikoli k trvalému odkládání soukromého odpadu. Proto se snažíme tento problém vyhláškou řešit. Víme, že tím některým lidem, kteří mají ve svém domě málo místa, přivodíme vrásky na čele, v takových případech ale věřím, že se podaří najít s příslušnou městskou částí uspokojivé řešení,“ doplnil náměstek primátora Martin Ander.

Související články

Zaručeně zlepší den

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.