Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová technologie z české univerzity prodlouží životnost oblečení s reflexními prvky

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

České textilky stále mají co nabídnout, a to i ve světové konkurenci. Potvrzují to novinky z textilní fakulty Technické univerzity v Liberci. Odborníci tam vyvíjejí unikátní technologii k umístění reflexních prvků na oblečení. Informoval o tom server iRozhlas.

Nový postup umožní vetkat reflexní nebo luminescenční prvky přesně tam, kde jsou na oděvu potřeba. Dosud se přitom reflexní prvky na oděv většinou tiskly nebo nažehlovaly. Jejich životnost tak byla omezená, mohly totiž zmizet například po opakovaném praní. Právě životnost by se nyní měla prodloužit. „Vetkáváme reflexní nit už přímo do struktury textilie. To znamená, že se nemění komfortní vlastnosti struktury, tloušťka je definovaná ve všech plochách té vesty stejně. Kdežto u nažehlování bylo nutné vytvořit strukturu základní a pak na ni nit našít nebo nalepit,“ popsala pro Český rozhlas Liberec Brigita Kolčavová Sirková, vedoucí Katedry technologií a struktur na Fakultě textilní Technické univerzity v Liberci.

Značnou výhodou je, že do tkaniny mohou v továrně vetkat jakýkoliv vzor. „Každá nit pracuje individuálně. My ji do struktury textilie vkládáme na místa, která přesně potřebujeme. Tam, kde splňuje nějaký účel,“ vysvětlila Kolčavová Sirková. Vývoj nového způsobu práce přitom nebyl snadný, trval téměř pět let. Jedná se tedy o značný úspěch.

Zdroj: iRozhlas, Český rozhlas Liberec

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak prospět svému zdraví? Pijte zelený čaj

Probiotika pomohou vinicím vyčerpaným suchem

Z Paříže do Berlína za hodinu: Vítejte v budoucnosti vysokorychlostní železniční dopravy v Evropě

Náplast, která zaznamená stav vašich orgánů. Seznamte se s novinkou na poli medicíny

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…