Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová technologie z české univerzity prodlouží životnost oblečení s reflexními prvky

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

České textilky stále mají co nabídnout, a to i ve světové konkurenci. Potvrzují to novinky z textilní fakulty Technické univerzity v Liberci. Odborníci tam vyvíjejí unikátní technologii k umístění reflexních prvků na oblečení. Informoval o tom server iRozhlas.

Nový postup umožní vetkat reflexní nebo luminescenční prvky přesně tam, kde jsou na oděvu potřeba. Dosud se přitom reflexní prvky na oděv většinou tiskly nebo nažehlovaly. Jejich životnost tak byla omezená, mohly totiž zmizet například po opakovaném praní. Právě životnost by se nyní měla prodloužit. „Vetkáváme reflexní nit už přímo do struktury textilie. To znamená, že se nemění komfortní vlastnosti struktury, tloušťka je definovaná ve všech plochách té vesty stejně. Kdežto u nažehlování bylo nutné vytvořit strukturu základní a pak na ni nit našít nebo nalepit,“ popsala pro Český rozhlas Liberec Brigita Kolčavová Sirková, vedoucí Katedry technologií a struktur na Fakultě textilní Technické univerzity v Liberci.

Značnou výhodou je, že do tkaniny mohou v továrně vetkat jakýkoliv vzor. „Každá nit pracuje individuálně. My ji do struktury textilie vkládáme na místa, která přesně potřebujeme. Tam, kde splňuje nějaký účel,“ vysvětlila Kolčavová Sirková. Vývoj nového způsobu práce přitom nebyl snadný, trval téměř pět let. Jedná se tedy o značný úspěch.

Zdroj: iRozhlas, Český rozhlas Liberec

Související články

Zaručeně zlepší den

Roztomilá opička potěší malé i velké. Pozadu nezůstává ani tučňák a hrdlička

Snaží se mimozemšťané navázat kontakt? Vědci zachytili záhadné rádiové signály

Krásná podívaná na polární září v Česku i z vesmíru

Papoušek svými dovednostmi konkuruje šimpanzům. Na potravu si bral více nástrojů

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…