České textilky stále mají co nabídnout, a to i ve světové konkurenci. Potvrzují to novinky z textilní fakulty Technické univerzity v Liberci. Odborníci tam vyvíjejí unikátní technologii k umístění reflexních prvků na oblečení. Informoval o tom server iRozhlas.
Nový postup umožní vetkat reflexní nebo luminescenční prvky přesně tam, kde jsou na oděvu potřeba. Dosud se přitom reflexní prvky na oděv většinou tiskly nebo nažehlovaly. Jejich životnost tak byla omezená, mohly totiž zmizet například po opakovaném praní. Právě životnost by se nyní měla prodloužit. „Vetkáváme reflexní nit už přímo do struktury textilie. To znamená, že se nemění komfortní vlastnosti struktury, tloušťka je definovaná ve všech plochách té vesty stejně. Kdežto u nažehlování bylo nutné vytvořit strukturu základní a pak na ni nit našít nebo nalepit,“ popsala pro Český rozhlas Liberec Brigita Kolčavová Sirková, vedoucí Katedry technologií a struktur na Fakultě textilní Technické univerzity v Liberci.
Značnou výhodou je, že do tkaniny mohou v továrně vetkat jakýkoliv vzor. „Každá nit pracuje individuálně. My ji do struktury textilie vkládáme na místa, která přesně potřebujeme. Tam, kde splňuje nějaký účel,“ vysvětlila Kolčavová Sirková. Vývoj nového způsobu práce přitom nebyl snadný, trval téměř pět let. Jedná se tedy o značný úspěch.
Zdroj: iRozhlas, Český rozhlas Liberec
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Kouzlo školy lesa učaruje nejen dětem. Přináší tipy na hry v přírodě
Propadají vaše děti často nudě a tvrdí, že nemají co dělat? Někdy může být těžké nepodlehnout a…