Nová metoda může včas odhalit rakovinu žaludku

Jednoduchý test dechu by mohl pomoci předpovědět riziko ohrožení rakovinou žaludku. Nová metoda umí rozpoznat nebezpečné chemické sloučeniny obsažené v lidském dechu, které by mohly určit, že se u člověka vyvíjí první fáze nemoci.

Ve většině západoevropských zemí je rakovina identifikována pozdě, kvůli čemu je léčba extrémně komplikovaná a šance na přežití jsou výrazně snížené. Jedním z hlavních důvodů je, že příznaky rakoviny mohou být zaměněny za pouhé žaludeční potíže či špatné zažívání. Vědci věří, že včasná diagnóza by mohla zjednodušit celou léčbu a zamezit plnému rozpuku rakoviny u pacientů.

Nový test dechu je založen na předchozích výzkumech vedených týmy expertů v Litvě, Izraeli a Číně. Zakládá sena předpokladu, že lidé s rakovinou žaludku mají v dechu unikátní chemické sloučeniny, které nelze nalézt v dechu zdravého člověka. Vědci zatím zkoumali vzorky dechu sto čtyřiceti pěti lidí, z nichž zhruba třicet bylo již nemocných. Ostatní byli testovaní z důvodu možného rizika, že se u nich rakovina později vyvine.

Celkově byla identifikace rakovinných a nerakovinných vzorků relativně úspěšná. Někteří pacienti byli ale diagnostikování nesprávně, což nasvědčuje tomu, že bude metodu třeba nadále testovat, než ji bude možné začít běžně používat na klinikách či v nemocnicích.

Doktorka Emma Smith z britského Výzkumného centra proti rakovině ale hodnotí tento pokrok kladně. „Včasná diagnóza rakoviny dává pacientovi vysokou šanci na úspěšnou léčbu,” říká Smith. Vědci jsou nadšeni možností, že by mohlo být tímto způsobem zachráněno výrazně více lidí než nyní. Test musí být ale nejprve o něco přesnější, než ho bude možné začít používat v širším měřítku. Nicméně již nyní probíhá výzkum, do kterého jsou zapojeny tisíce evropských pacientů. Pokud bude další testování úspěšné, mohla by tato metoda pomoci léčit pacienty v dřívější fázi a předejít tak u nich plnému rozvinutí nebezpečné choroby.

Autor článku

Profilový obrázek