Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová metoda likvidace odpadu v kolínské nemocnici snižuje riziko nákazy a šetří emise

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Unikátní metoda zcela eliminuje riziko přepravy nebezpečného nebo kontaminovaného odpadu. Kolínská nemocnice je přitom prvním zařízením v Česku, které technologii nazvanou Coventer začalo používat. O novince, kterou v Kolíně instalovala firma Ventos Energy Solutions, informoval deník Ekolist.

Technologii začala nemocnice používat na začátku letošního roku, ještě před spuštěním však metodu testovali odborníci z brněnského Vysokého učení technického. Nebezpečný odpad, jako jsou například chirurgické nůžky nebo použité injekční stříkačky, likvidační stroj nejprve rozdrtí a zbaví ostrosti, následně ho párou při teplotě převyšující sto padesát stupňů Celsia dekontaminuje a zbaví infekčnosti. Výsledkem je suchý recyklát, který lze využít jako palivo nebo ho bez rizika odvézt běžnými nákladními auty.

Jednorázové injekce tvoří značnou část nemocničního odpadu. Ilustrační foto: Pixabay

„Pandemie covid-19 s sebou bohužel přinesla i výrazné navýšení objemu kontaminovaného odpadu nejen ze zdravotnických zařízení. Tento odpad je následně převážen mnoho kilometrů do spalovny nebo na skládku, což představuje riziko pro všechny články přepravního řetězce,“ řekl obchodní ředitel společnosti Ventos Energy Solutions Leoš Grelich.

Metoda, kterou využívá i armáda Severoatlantické aliance, je kromě zdravotnických zařízení vhodná také pro zpracování směsného komunálního odpadu nebo vytříděných obalů. Kromě snížení rizika při likvidaci a převozu odpadu šetří tato novinka nemocnici také vypouštěné emise oxidu uhličitého. Dosud totiž museli ročně odvážet až sto sedmdesát tun infekčního odpadu ke kontaminaci do sto třicet kilometrů vzdálené lokality, kvůli čemuž nákladní vozy urazily až pětadvacet tisíc kilometrů.

Zdroj: Ekolist

Související články

Zaručeně zlepší den

Umělá inteligence předvedla svou vizi měst budoucnosti

Větrný park vyrobí proud pro miliony lidí

Jak se snadněji učit? Vědci objevili efektivní metodu

Jaká kariéra je ta pravá ořechová? Poradce může nasměrovat mladé lidi k povolání snů

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…