Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová metoda brněnských hematologů přinese nemocným leukémií úspěšnější léčbu

1 minuta radosti
Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Lékaři v Brně využívají novou metodu k diagnostice rakoviny krve, díky níž mohou cílit léčbu přesně podle potřeb a zdravotního stavu pacienta. S její pomocí je zároveň možné prozkoumat geny a změny související s rozvojem leukémie. Metoda sekvenování nové generace navíc přináší i poznatky o dalších dědičných onemocnění.

Vědci zkoumají chromozomy už přes čtyřicet let, nyní však vývoj při vyšetřování leukémie výrazně pokročil. Díky pokročilé technologii je tak možné úspěšně přečíst celou genetickou informaci. A jsou to právě drobné změny v sekvenci DNA, které mohou vést k závažnému nádorovému onemocnění.

Dříve diagnostické metody rozčleňovaly případy leukémie do několika skupin. Sekvenování nové generace přineslo přesnější rozlišování, díky čemuž je možné použít specifičtější léčebný postup. Léčba pacienta proto bude v budoucnosti úspěšnější.

Zdroj: ČTK, ČT24

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.