Nová generace bionické ruky zvládne mnohem více úchopů

Zdroj fotografie: Facebook Touch Bionics Deutschland

Handicapovaní lidé, kteří žijí bez jedné nebo obou rukou, mají naději ve formě bionické protézy nové generace. Nově bude možné namísto starších typů protéz používat všechny varianty úchopů. Jednou z prvních pacientek, která má možnost vyzkoušet novinku na poli protetiky, je sedmnáctiletá studentka Kamila Šabršulová ze Vsetínska žijící bez jedné ruky od narození.

Pro mladou studentku byl první dojem překvapivý. „Já jsem ani nevěděla, že nějaké svaly mám, a pak to šlo tak nějak samo,“ popsala okamžité pocity. Bionická ruka by jí měla usnadnit spoustu věcí. „Když nesu tašku nebo více věcí, mohu si je dát i do druhé ruky. To samé při venčení psa, mohu nést s sebou i jiné věci než jen vodítko,“ uvedla. V domácnosti jí protéza výrazně pomáhá i u činností, které zvládala udělat i pahýlem.

Nová protéza, vyrobená v britské divizi Touch Bionics nadnárodní společnosti Össur, je pacientem ovládaná elektronickými impulsy ze svalů, na nichž mají elektrody. Dá se také naprogramovat tak, že reaguje na gesta uživatele, nebo je možné ji také ovládat za pomoci čipů. „Člověk třeba přijde k počítači a protéza se automaticky nastaví na ovládání počítače,“ uvedla ergoterapeutka Hana Šámalová z Ortopedické protetiky Frýdek-Místek. Nejvyšší řada bionické ruky má přednastavených až 36 úchopů a dobíjí se podobně jako mobilní telefon.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek