Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nová fólie na fasády budov dokáže vytápět i chladit

2 minuty radosti
Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Američtí vědci vyvinuli speciální fólii na vnější stěny budov, která dokáže zamezit uvolňování i přijímaní tepla. Tato termoregulace může snížit spotřebu energie na vytápění, větrání a klimatizaci až o 8,4 % a přispět tak ke zmírnění změny klimatu. Studie je zveřejněná na serveru nature sustainability a věnuje se jí článek ve vědeckém časopise Scientific American.

Fólie funguje na principu takzvaného radiačního chlazení. To je přírodní jev, kdy se povrch ochlazuje odrážením slunečního světla a teplo tak vyzařuje do chladnější atmosféry. „Ačkoli většina tohoto tepla opouští Zemi, část je stále zachycena skleníkovými plyny v atmosféře – dost na to, aby narušila tepelnou rovnováhu planety a způsobila zvýšení teplot,“ říká elektroinženýr z Purdue University Peter Bermel.

Fólie je tenčí než kreditní karta a skládá se z několika částí. Pod velmi tenkým elektrickým vodičem je malý zásobník vody s ionty mědi, které jsou uvnitř rozptýleny. V tomto stavu fólie vnitřek budovy ochlazuje. Pokud však vodič použije malý elektrický výboj, tak rozpuštěná měď vytvoří tenkou vrstvu a tím teplo v budově naopak zachytí.

Podle vědců by pokrytá budova také měnila barvu – v létě by byla bílá a v zimě by se zbarvila do měděna. Fólie se dá použít opakovaně, ale po 1 000 cyklech už ztrácí na účinnosti. Další nevýhodou je cena materiálu. Součástí fólie je totiž nákladný grafen, který má na výšku pouze jeden atom a je jedním z nejpevnějších materiálů na světě. Vědci plánují experimentovat s méně kvalitním grafenem a měď chtějí nahradit levnějším zinkem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Dánsko chce snížit věk pro potraty bez souhlasu rodičů i nezletilým dívkám

Souboj medvědů zaujal porotu. Snímek se stal nejlepší fotografií

Středozemní moře ukrývalo pozůstatky neolitického osídlení a kamennou cestu

Vzácný druh kočky byl objeven na Mount Everestu

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…