Američtí vědci vyvinuli speciální fólii na vnější stěny budov, která dokáže zamezit uvolňování i přijímaní tepla. Tato termoregulace může snížit spotřebu energie na vytápění, větrání a klimatizaci až o 8,4 % a přispět tak ke zmírnění změny klimatu. Studie je zveřejněná na serveru nature sustainability a věnuje se jí článek ve vědeckém časopise Scientific American.
Fólie funguje na principu takzvaného radiačního chlazení. To je přírodní jev, kdy se povrch ochlazuje odrážením slunečního světla a teplo tak vyzařuje do chladnější atmosféry. „Ačkoli většina tohoto tepla opouští Zemi, část je stále zachycena skleníkovými plyny v atmosféře – dost na to, aby narušila tepelnou rovnováhu planety a způsobila zvýšení teplot,“ říká elektroinženýr z Purdue University Peter Bermel.
Fólie je tenčí než kreditní karta a skládá se z několika částí. Pod velmi tenkým elektrickým vodičem je malý zásobník vody s ionty mědi, které jsou uvnitř rozptýleny. V tomto stavu fólie vnitřek budovy ochlazuje. Pokud však vodič použije malý elektrický výboj, tak rozpuštěná měď vytvoří tenkou vrstvu a tím teplo v budově naopak zachytí.
Podle vědců by pokrytá budova také měnila barvu – v létě by byla bílá a v zimě by se zbarvila do měděna. Fólie se dá použít opakovaně, ale po 1 000 cyklech už ztrácí na účinnosti. Další nevýhodou je cena materiálu. Součástí fólie je totiž nákladný grafen, který má na výšku pouze jeden atom a je jedním z nejpevnějších materiálů na světě. Vědci plánují experimentovat s méně kvalitním grafenem a měď chtějí nahradit levnějším zinkem.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké
Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…