Nová databáze obsahuje veškeré dostupné informace o českých rostlinách

Zdroj fotografie: pixabay.com

Mimořádně rozsáhlou databázi veškerých českých rostlin je nyní možné navštívit na webovém portálu Pladias. Na tvorbě obrovského elektronického herbáře pracovali odborníci z Ústavu botaniky a zoologie Masarykovy univerzity, Botanického ústavu Akademie věd ČR či Katedry botaniky Jihočeské univerzity. V databázi bude možné najít všechny dostupné informace o konkrétních druzích rostlin.

Příprava celého portálu byla podle slov samotných odborníků velmi náročná. „Dohromady jsme na tom strávili čtyři roky a základem byla databáze vytvořená v centru excelence Pladias, což je projekt podpořený Grantovou agenturou ČR. Databáze obsahuje informace z mnoha herbářových sbírek v republice,“ uvedl vedoucí projektu Milan Chytrý z Přírodovědecké fakulty MU. Databáze je unikátní zejména obsáhlostí lokalit a příslušných informací k nim se vztahujících.

Portál také obsahuje kompletní systém klasifikace tuzemské vegetace včetně multimediálních materiálů. „Portál slouží jako ucelený výstup představující diverzitu české květeny a vegetace na jednom místě a jako hodnotný nástroj pro další výzkum,“ uvedl Zdeněk Kaplan z Botanického ústavu Akademie věd ČR. Databázi ale mohou využívat i obyčejní návštěvníci portálu. Mohou si zde ověřit, jakou rostlinu našli a zda se na daném místě může běžně vyskytovat.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek