Německý umělec daroval osmnáct svých obrazů na pomoc bezdomovcům

Zdroj fotografie: commons.wikimedia.org

Lidé bez domova nemají svůj život v mnoha směrech vůbec lehký. Světoznámý německý malíř a fotograf Gerhard Richter se rozhodl jim pomoci a osmnáct svých děl věnoval na financování výstavby bytových domů. Tyto domy v Severním Porýní-Vesfálsku by měli obývat právě bezdomovci, pro které se vybuduje přibližně stovka bytů.

Richter věnoval osmnáctku svých obrazů a fotografií düsseldorfské galerii Fiftyfifty, která na projekt Housing First věnuje polovinu ze zisku. Očekávaný zisk děl je přibližně milion eur. „Z této situace profitují všichni. Můžete mít krásné obrazy od Gerharda a zároveň pomoci lidem bez domova,“ uvedla ředitelka projektu Housing First Julia von Lindern. Jedná se především o olejomalby inspirované hudbou experimentálního amerického skladatele Johna Cage.

I když je Severní Porýní-Vestfálsko poměrně bohatý spolkový stát, žije zde podle statistik přibližně 25 tisíc bezdomovců. Podobný projekt pomáhající nejenom lidem bez domova funguje i v Česku pod názvem Art for Amnesty. Nejznámějším přispěvatelem charitativních aukcí je Krištof Kintera. Gerhard Richter ale chce navíc tímto činem upozornit na generování astronomických částek, které umění vytváří a nevrací. Rád by tímto krokem nastolil pozitivní trend v uměleckém světě.

Zdroj: ceskatelevize.cz, tagesspiegel.de

Autor článku