Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejvyšší vodopád světa změřili Češi

2 minuty radosti
Vodopád Tugela v Jihoafrické republice. Foto: se svolením Jiřího Neumanna

Byl považován za druhý nejvyšší vodopád světa, ale pak přišla parta cestovatelů z Chomutovska a přepsala historii. Vodopád Tugela v Jihoafrické republice se tak pyšní oprávněným prvenstvím. Překvapivý objev nedávno uznala světová organizace, která o vodopádech shromažďuje informace. Na začátku ale nebyla ambice přepisovat tabulky, nýbrž chuť objevovat.

Trojice cestovatelů Martin Šíl, Jiří Neumann a František Filip si výlet k jihoafrickému vodopádu udělali už v roce 2014. Tenkrát ho změřili barometrickým výškoměrem a naměřili 1 101 m, což bylo o více než 100 metrů více, než měl tehdejší nejvyšší vodopád Salto Ángel z Venezuely. Věděli ale, že je toto měření nepřesné, a tak se plni zvídavosti na místo vrátili ještě o dva roky později.

Čeští nadšenci (zleva) Martin Šíl, František Filip a Jiří Neumann na hraně vodopádu. Foto: se svolením Jiřího Neumanna

Tentokrát jejich výpravu doplnili zkušení geodeti se speciálními přístroji. Původní domněnka ale byla pravdivá: vodopád Tugela je skutečně nejvyšší. Během druhé výpravy cestovatelé naměřili 983 m, i když dosavadní údaje uváděly jen 948 m.

Trvalo několik let, než Světová databáze vodopádů jejich objev skutečně uznala. „Bez nadšení a odborné pomoci geodeta Vladimíra Vysloužila bychom to nedokázali,“ uvádí vedoucí výpravy Šíl. Dokonce se zjistilo, že venezuelský vodopád byl změřen špatně, a propadl se na nižší pozice v žebříčku nejvyšších vodopádů světa.

Na konci minulého roku si cestovatelé mohli výpravu zopakovat a umístit u vodopádu informační cedulku. To pro ně byla větší událost než samostatné zapsání do oficiálních tabulek. „U informačních cedulí se každý, kdo přijde, vyfotí a fotografii pošle svým přátelům, zveřejní ji na sociálních sítích, a tak se to dostane do širokého povědomí,“ vysvětluje Šíl. Na tabulce je mimo jiné uvedeno, že vodopád změřili čeští objevitelé.

Zdroj: iDNES

Související články

Zaručeně zlepší den

Každá situace může být lekcí, která přináší nové poznání, říká ředitelka chráněné dílny Vlasta Urbanová

Nejlepším přítelem člověka byla dříve liška, zjistili vědci

Delší život pro psí mazlíčky díky protinádorové vakcíně

Kate je nejoblíbenějším členem britské královské rodiny, odhalil průzkum

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

Inspirace z knihovny: Jak znovu nalézt sebe sama? Pohádkový návod přináší kniha Ztracená duše

I dospělí potřebují čas od času pohádky, které je pohladí po srdci. Držitelka Nobelovy ceny za…