Nejvíce mláďat zejozoba odchovali přirozenou cestou v pražské zoo

Zdroj fotografie: commons.wikimedia.org

Pražská zoologická zahrada se opět může pyšnit zajímavým primátem. Podařilo se jí totiž odchovat nejvíce mláďat zejozoba afrického na světě. Za posledních osm sezon překonala kritický věk třicítka malých opeřenců a další mohou v nejbližších týdnech ještě přibýt.

Zoologická zahrada v Praze chová zejozoba už od roku 1986. Před sedmi lety se navíc zaměstnancům zoo podařilo jedno z mláďat odchovat přirozenou cestou. Nynějších třicet odchovaných jedinců je dalším světovým unikátem. „První dny chovatelé mláďata pravidelně vážili, aby věděli, zda je v případě potřeby přikrmovat nebo speciálně vyživovat. Poté už nechali jejich rodiče, ať se o ně naplno starají,“ uvedl kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl.

Zejozob africký je zvláštní především tvarem svého zobáku. Při sklapnutí obou čelistí má mezi nimi viditelnou štěrbinu, zatímco špičky se navzájem dotýkají. Toho využívá při lovení hlemýžďů, které právě zvláštně tvarovaným zobákem dokáže vytáhnout z ulity. Pražské zoo se za celou dobu chovu podařilo vyvést 35 mláďat tohoto afrického ptáka, které se dostaly do jiných zahrad ve Francii, Rakousku nebo Německu.

Zdroj: ČTK

Autor článku

Profilový obrázek