Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejlepší evropské univerzity: Jak si vedou ve světovém žebříčku?

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

2023 je rokem, kdy bude podle mezinárodního hodnocení 36 z 100 nejlepších světových univerzit pocházet z Evropy. To je významný nárůst oproti 28 umístěním v žebříčku World University Rankings z roku 2011, píše server Euro News.

Nejedná se však o nejlepší skóre, kterého evropské univerzity během existence tohoto žebříčku dosáhly. V roce 2016 totiž Evropa měla v žebříčku Global TOP 100 dokonce 42 univerzit. Pro zajímavost, kromě tří britských univerzit, jmenovitě University of Oxford, University of Cambridge a Imperial College London (ICL), se v TOP 10 za posledních 13 let umístila pouze švýcarská ETH Zurich.

Jak se však za poslední desetiletí změnil seznam nejlépe hodnocených univerzit a které evropské země si vedou dobře, pokud jde o prestiž? Pojďme se na to podívat.

Žebříček těch nejlepších

The Times Higher Education World University Rankings je populární, každoročně zveřejňovaný žebříček, který aktuálně zahrnuje celkem 1 799 univerzit ze 104 zemí. Tento seznam je standardně sestavován na základě 13 ukazatelů, které měří výkon instituce ve čtyřech oblastech: výuka, výzkum, přenos znalostí a mezinárodní rozhled.

Žebříčku dominuje světoznámý Oxford

Ilustrační foto: Pixabay

Oxfordská univerzita je již sedmým rokem v řadě oficiálně nejlepší světovou univerzitou v žebříčku Times Higher Education 2023 co se Evropy týče, porazit ji zvládla pouze známá americká technologická univerzita MIT. Za ní se několik let v první TOP 10 drží již zmíněné University of Cambridge a také ICL. Na konci první desítky se drží Švýcarská ETH Zurich. Ta se v letech 2016 a 2017 umístila na devátém a v roce 2018 na desátém místě.

Z amerických institucí obsadily nejvyšší místa Harvard University, Stanford University, Massachusetts Institute of Technology (MIT), California Institute of Technology, Princeton University , University of California Berkeley, Yale University, University of Chicago a University of Pennsylvania.

Které univerzity si v Evropě vedou dobře?

V žebříčku 2023 Times Higher Education se na prvních 50 pozicích umístilo celkem 15 evropských univerzit a dalších 36 se vešlo do celkové TOP 100.

Kromě zmíněného Oxfordu, Cambridge, ICL a ETH Zurich se do prvních 50 míst umístily například University College London (22. místo), University of Edinburgh (29. místo), Technická univerzita v Mnichově (30. místo), LMU Mnichov (33. místo), King’s College London (35. místo), London School of Economics and Political Science (37. místo), École Polytechnique Fédérale de Lausanne (41. místo), KU Leuven (42. místo), Heidelberg University (43. místo), Paris Sciences et Lettres – PSL Research University (47. místo) a Karolinska Institute (49. místo).

TOP 100 a Evropa

Počet evropských univerzit zařazených do žebříčku Global TOP 100 se v průběhu posledních 13 let měnil. V roce 2011se v první stovce umístilo celkem 28 evropských univerzit. Toto číslo dosáhlo maxima v roce 2016, kdy se jich zde umístilo rekordních 42. Co se konkrétních zemí týče, vždy se umisťovala nejlépe Velká Británie a žádná jiná země ji dosud nedokázala překonat. Počet britských univerzit v TOP 100 se od roku 2011 pohybuje od 10 do 16 univerzit. V pravidelnosti bezpochyby vede Velká Británie, Německo, Nizozemsko, Švýcarsko a Francie. Ty mají každý od roku 2016 v TOP 100 alespoň jednu univerzitu.

V celkovém počtu jen 12 evropských zemí – což zahrnuje EU, Spojené království, Švýcarsko, Norsko a Turecko – mělo v období let 2011 až 2013 alespoň jednou svou univerzitu umístěnou v první stovce.

A na závěr malá zajímavost, co se České republiky týče. Nejvýše se umístila Univerzita Karlova, a to na 288. místě.

Zdroj: Euro News

Související články

Zaručeně zlepší den

Jubilejní 15. ročník Equal Pay Day zaznamenal rekordní účast

Pracovat jen v pracovní době? Austrálie zavádí právo na odpojení

Čeští vědci potvrdili novou formu magnetismu

Fotopasti zachytily neuvěřitelně rychlou obnovu zeleně v Českém Švýcarsku

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Inspirace z knihovny: Poetický příběh o pouti jednoho hlemýždě vykouzlí úsměv na tváři nejen dětem

Putovat světem a životem doslova hlemýždím tempem nemusí být nutně na škodu. Zvolnit v dnešní…