Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Kudlanka korunková se vyvinula do podoby květiny. Foto: Freepik

Svět je plný neuvěřitelných stvoření, které jsme ještě ani neviděli, žijí v ekosystému schovaném daleko před lidmi. Stejně jako tento překrásný brouk, který se až neuvěřitelně podobá květu orchideje. Také podle ní dostal jméno orchid mantis, v češtině kudlanka korunková. Tuto krásnou zprávu přinesl server How stuff works.

Kudlanka korunková se vyskytuje pouze v Malajsii a žije výhradně v tropických pralesech na vlhkých místech, stejně jako orchideje. I když se zdá jako roztomilý brouček, kterého byste si hned vzali do ruky, nenechte se zmást. Tyto kudlanky jsou velmi nebezpeční predátoři, i když jsou velmi malé, mají totiž jen kolem 6 cm na délku.

Tento živočišný druh je nám znám již 100 let. Během nich vědci přišli na to, že nepoužívají mimikry, aby vypadaly jako orchideje a mohli na nich lovit svou potravu, nýbrž se vyvinuly do různých odstínu růžové a bílé, aby s nimi splynuly. Nejsou ale podobné pouze orchidejím, dokážou se skvěle skrývat i v jiných typech květin s podobným zbarvením. Drobný hmyz si pak myslí, že dosedá na květ, a v tu chvíli je polapen. Troufne si dokonce i na větší živočichy, jako jsou žáby nebo ještěrky.

Zdroj: How stuff works, Whatz Viral

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Vědci rozluštili záhadu travnatých kruhů v poušti Namib

Unikátní objev. Vědci nalezli nejbližší černou díru Země

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…