Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nebojte se si zavzpomínat. Nostalgie zvyšuje optimismus a směřuje nás do budoucnosti

llustrační foto: Depositphotos

Žijte tady a teď, zní častá poučka. Jak ale ukazují výzkumy, pohledu do minulosti bychom se neměli zcela vyhýbat. Nostalgie a vzpomínky mohou do našeho života přinést smysl a ukázat nám cestu, a to navzdory tomu, že jsou někdy bolestivé. Zkrátka a jednoduše, věda říká, že nostalgie má pro člověka nemálo pozitivních benefitů.

Slovo nostalgie se skládá z řeckých slovíček nostos (návrat domů) a algos (bolest). Pro mnoho lidí je vzpomínání na staré časy hořkosladké, sami psychologové proto nostalgii nazývají ambivalentní emoční zkušeností, protože se do obrazů starých dobrých časů často promítají i smutné momenty a ztráty.

Dalo by se předpokládat, že nostalgičtí jedinci budou mít tendence k melancholii a sentimentalitě. Výzkumy však poukazují na to, že nostalgické pocity bývají naopak často spojeny s optimismem a pozitivními pocity. Jak je to možné a co nám může vzpomínání na minulost přinést?

Pozitivní přínosy nostalgie

Proč bychom se neměli vyhýbat občasnému pohledu do minulosti? Podle odborníků nám takové rozjímání pomáhá zvládat nepříjemné emoce v současnosti. Dává nám totiž tolik důležitou perspektivu, a to ať už jsme v minulosti zažili špatné nebo dobré okamžiky. Cítíme-li se například osaměle, naše minulost nám může dodávat naději, že bolavý pocit přejde a my zase budeme šťastní.

Pohled zpět v nás samozřejmě může probudit i pocity smutku, na druhou stranu často pociťujeme také vděčnost, za to, co máme nyní, nebo co nám život dal. Minulost nám zároveň dává pocit jistoty, který je tolik důležitý, když stojíme tváří v tvář nejisté budoucnosti.

Ilustrační foto: Pixabay

Nostalgie nás rovněž vybízí k akci a pomáhá nám vybičovat se k činnosti. Lidé si často myslí, že kvůli přemýšlení o minulosti v ní zůstanou uvíznutí a nebudou mít prostor k tvorbě budoucnosti. Většinou je to však přesně naopak. Díky vzpomínkám na minulé prožitky můžeme snáze navigovat budoucnost a poučit se z chyb našeho dávného já. Také kreativita, motivace a inspirace pramení z nostalgie.

To ale stále není všechno. Vzpomínání tvoří náš život smysluplným, umožňuje nám propojení se sebou samým a pěstování vlastní identity.

Pozitivní přínosy nostalgie shrnula pro web PsychCentral sociální psycholožka Dr. Clay Routledge, která nostalgii zasvětila svůj výzkum. Podle ní nostalgie: „podporuje pozitivní náladu, zvyšuje sebevědomí, přináší pocity sociálního propojení, optimismus ohledně budoucnosti a vnímání smyslu života. Dále nostalgie motivuje lidi, aby se zaměřili na pěstování smysluplných vztahů a sledovali důležité životní cíle. Navíc, jak lidé stárnou, nostalgie v nich probouzí mladistvé a energické pocity. Snižuje existenční obavy ze smrti.

Ilustrační foto: Depositphotos

Jak nostalgii praktikovat?  

Budeme-li se utápět v myšlenkách na minulost dnes a denně, pozitivní benefity nostalgie to pravděpodobně oslabí. I zde proto platí pořekadlo všeho s mírou. Jakými technikami v sobě nostalgii probudit a zavzpomínat na minulost?

Není to nic složitého. Stačí poslouchat staré písničky, prohlížet si fotografie z dětství a mládí, vyprávět si příběhy a historky z minulosti se svými blízkými. Obzvlášť krásná je nostalgie, když ji můžete sdílet s druhými lidmi. Vzpomeňte si, jak příjemně se cítíte, když jste na srazu se spolužáky. Čas, který utekl od doby, co jste spolu sdíleli školní lavice, jako by nebyl, a vy se společně smějete nad nezapomenutelnými zážitky.

Síly nostalgie však nemusíte využívat pouze v osobním životě. Také firmy a podniky mohou ohlédnutí do minulosti využít k budování identity a nasměrování do plodné budoucnosti.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z psychcentral.com a hellogiggles.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Změna v krmení zvířat poskytne jídlo pro miliardu lidí

Tajemství řeči těla, analýza vzhledu a jejich přínos pro lidskou komunikaci se SmartTalk

Budoucnost kávy – kompostovatelné kapsle obalené řasou

Hrušeň hnilička si získala srdce Čechů. Zvítězila v národní anketě Strom roku

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Inspirace z knihovny: Duhový chodníček vás provede všemi odstíny dětské hravosti

Jaké to je, když přijde déšť na návštěvu? A co když uletí balónky? Novinka z pera básnířky Zuzany…